5 tipů pro jezdce začínající s kiteboardingem

Rozhodli jste se pustit do něčeho nového a pořídili jste si draka na kiteboarding? Je toho tolik, co je třeba se naučit, takže kde začít? Máme pro vás několik tipů, kterými byste měli začít na své cestě stát se kiterem.

V první řadě je dobré se naučit pojmy, které se v kiteboardingu používají, ať pak nehledíte, jak tele na nová vrata.

Takže, co byste měli vědět:

Potřebuji absolvovat nějaké lekce kiteboardingu?

Je to asi první věc, která vás napadne. Opravdu potřebujete nějaké lekce – jak pouštět draka a jezdit na prkně? Odpověď je – určitě. Nejen, že je pak jízda na kiteboardu mnohem více bezpečnější, když si vezmete pár lekcí na začátku, ale pokud se chcete zlepšovat celý proces to urychlí.

Berte lekce kiteboardingu až do okamžiku, než si vybudujete důvěru ve vlastní zručnost a perfektně ovládnete své vybavení.  Pak až budete stát na pláži a čekat na ideální podmínky, nebudete mít nervy z toho, že si místo jízdy na prkně zaplavete. Místo toho budete mít pouze pocit vzrušení, že si můžete sám rozhodnout, kdy začnete a že si to super užijete.

Kiting to není pouze samotná jízda s drakem ale také o setkáních s přáteli a rodinou. Lekce kitingu vám umožní zůstat v bezpeční na prkně a naučíte se triky, které vám mohou zachránit život.

Jak dlouho trvá, než se to naučíte?

Při lekcích kitování to slyšíme pořád: „Nejsem moc aktivní, nikdy jsem nelyžoval, surfoval, hrál jiné sporty atd.“ To vůbec nevadí. Pokud jste si vybrali kiting, dostali jste se do sportu, který má velmi strmou křivku učení.

Se správným školením a vybavením, lze očekávat i následně vidět skvělé výsledky už po několika dnech učení. Typická doba učení se pohybuje od několika prvních jízd v řádu hodin /v případě lidí, kteří mají zkušenosti z jiných vodních sportů/, až po několik dní.

Klíčem k tomu, abyste se staly dobrým kiterem je vždy praxe. Čím víc budete jezdit, tím rychleji dosáhnete svých cílů. Existují také různá instruktážní videa či DVD, která vám mohou s učením nových dovedností v tomto sportu pomoci.

Jak mám vědět, kdy vyrazit?

Pravděpodobně jste také slyšeli vést milovníky vodních sportů vytrvalé rozhovory o počasí. O tom, zda bude vítr lepší zítra, příští týden nebo za měsíc. Existuje několik dobrých stránek, kde se dozvíte aktuální i předpokládaný vítr. Stačí si tedy vyšetřit pár minut a hned máte jasno, kde to bude nejlepší.

Jde např. o stránky http://wx.ikitesurf.com/ nebo http://windalert.com/ , samozřejmě pokud používáte nějaké své lokální předpovědi počasí, můžete využít i je.

Jakmile jdete na nějaké nové místo pro kitování – pláž, jezero, řeka budete se muset nejdříve vypořádat s tím, co předpověď počasí chystá na daný den a jak to tam opravdu vypadá. Oproti prognóze tam mohou být např. velké vlny.

Znalost místního prostředí hraje vždy velkou roli. Nezapomeňte, že když dorazíte na nové místo a ve vodě nikdo není, pravděpodobně pro to existuje důvod. S dobrými základy z lekcí kiteboardingu máte šanci podmínky lépe odhadnout.

Kdy můžu začít jezdit sám?

Pro tuto otázku neexistuje žádná správná odpověď. Budete se muset naučit provést rozhodnutí na základě vaší sebedůvěry v to, že vše bez problémů zvládáte. Opět platí, pokud za sebou máte nějaké lekce, budete si mnohem jistější na prkně i při ovládání draka na kiteboarding.

Nejlepší rada je, když máte pocit, že nejste 100 % připraveni, domluvte se s několika jinými kitery a jeďte na kiting session společně. Pokud se pak dostanete do problémů, můžete vždy zavolat o pomoc, nebo si nechat poradit.

Pro posouzení oblasti, kde budete kitovat zvažte následující věci: Buďte obzvláště ostražití proti větru a po větru, když jsou tam překážky. Velké domy / kopce apod. mohou vytvářet ve větru turbulence, které mohou skončit nebezpečnými vertikálními proudy a nárazy.

Dopřejte si vždy dostatek prostoru pro přistání a pak jej hned uvolněte a jděte se bavit. V případě pochybností o identifikaci těchto rizik, požádejte někoho zkušenějšího o doporučení.

Jaké vybavení budu potřebovat pro kiteboarding?

Nyní se dostáváme k další části, a to je vybavení pro kiteboarding. Základními věcmi, které nezbytně potřebujete je prkno na kiteboarding, spolehlivého draka a trapéz – postroj.

Trapéz na kiteboarding

Doporučujeme i v začátcích na této části vybavení nešetřit. Dobrý trapéz je jako dobrý pár lyžařských bot, které můžete postavit na různé lyže, ale jsou vždy pohodlné. Právě pohodlnost trapézu na kiteboarding ať už klasického nebo sedacího má vliv na to, jak se při kitingu budete cítit.

Drak na kiteboarding

Nákup komorového draka bude vyžadovat nějaký vstupní průzkum, abyste se ujistili, že máte bezpečný a spolehlivý produkt, který je vhodný pro kitování. S výběrem vhodného draka na kiteboarding vám poradí v tomto článku.

Kite Board neboli prkno na kiteboarding

Prkna za sebou mají od prvních dnů kitingu opravdu dlouhou cestu. V současnosti už jsou k dispozici i prkna určená pro začátečníky. Mezi důležitá data při výběru kiteboardingového prkna patří vaše váha a úroveň dovedností.

Pokud jste začátečník bude pro vás vhodnější prkno s větší velikostí. Dá vám to pak více času a prostor při jízdě na prkně mezi jednotlivými intervaly na vlnách.

Vybavení pro kiteboarding a další vodní sporty najdete na www.mysticstore.cz nebo přímo na kamenném Showroomu Mystic v Brně.

Redakce Press-Media

Doporučuje další zajímavé články na mediích

In-In.cz

GoldBach.cz

Brilante.cz

Nejste přihlášen. Přihlásit se

Aktuality z domova

Aktuality z domova partner rubriky Zprávy

Levné ubytování pro studenty

Aktuální Zprávy

Čerstvé zprávy a události z domova i ze světa. Aktuality ze světa sportu a financí. Novinky v oblasti módy a bydlení. Zprávy aktuálně.

Chcete přesunout sídlo firmy do Prahy, ale nemůžete si dovolit držet celý rok kancelář? Objevte šikovný nástroj s názvem virtuální sídlo.

Profi články

Profi články je portál na vydávání Tiskových zpráv. Profi články je zpravodajsky portál společnosti Press Media. info@press-media.cz, profi-clanky.cz

Aktuality Facebook Like Box

Finmag

Finanční zpravodajství. Business News.

NAVRCHOLU.cz

Foto galerie

Přihlásit se | Design DonV optimalizace PageRank.cz