Adrenalinové sporty, které frčí

Léto máme v plném proudu a obyčejné povalování u vody už může omrzet. Den u vody nutně nemusí znamenat jen koupání a opalování. Můžete si užít o dost víc legrace s adrenalinovými sporty.

Řekněte sami, nelákalo by vás brázdit hladinu vody na surfu za tažným drakem či lodí?  Nebo užít si trochu relaxu na paddleboardu? Léto u vody nabízí spoustu vodních sportů, se kterými si užijete moře zábavy. Pojďme se na pár z nich podívat.

Paddleboarding

Velké oblibě se v dnešní době dostává paddleboardingu (zkráceně SUP – Stand Up Paddle). K tomuto vodnímu sportu je využíváno prkno, jenž je podobné longboardu na surfování, a dlouhého pádla, za pomocí kterého se pohybujete do různých směrů.

Záleží jen na vás, zda se rozhodnete pro jízdu ve stoje nebo třeba v sedě. Paddleboard nabízí nespočetné množství možností využití. Svou popularitu si získal mimo jiné i pro věkovou rozmanitost.

Díky své jednoduchosti je paddleboard totiž vhodný jak pro děti, tak i pro dospělé, a dokonce i pro starší osoby. Při paddleboardingu dochází k rovnoměrnému zapojení svalů po celém těle a tím k obecnému zlepšení motoriky a při správném tempu pádlování a fyzičky.

Mezi nejoblíbenější varianty patří bezesporu nafukovací paddleboard, který je vhodný jak pro začátečníky, tak i pro zkušenější jezdce. Další možností je pak polyetylenový paddleboard, který se pyšní velkou odolností. Tyto je vhodné doplnit vario pádlem s nastavitelnou délkou žerdi.

Jak již bylo řečeno, paddleboard se těší obrovské oblibě. Cena paddleboardu se pohybuje v řádech tisíců korun. Ty levnější můžete sehnat již od cca 5 000,- Kč. Pokud byste si ho však chtěli nejdříve vyzkoušet, možností je půjčovna paddleboardů.

Kiteboarding

Dalším vodním sportem, na který se zaměříme, je kiteboarding (někdy také známý jako kitesurfing). Při kiteboardingu se proháníte na vodní hladině na tzv. kiteboardu, který je poháněn tažným drakem (označován také jako kiteboard drak). Zdrojem energie pro pohyb je tedy vítr opírající se do plochy draka. Tažný drak je uvázán kolem těla jezdce pomocí tzv. trapéz.

Kiteboarding patří bezesporu mezi adrenalinové sporty a tomu odpovídá i doporučovaná výbava, aby se předcházelo různým zraněním a nehodám. Kromě samotného kiteboardu a tažného draka by měl mít jezdec ve výbavě rovněž i neopren, přilbu, záchrannou nebo alespoň protinárazovou vestu pro snížení rizika vyražení dechu nebo poranění žeber.

Dále také bezpečnostní nůž pro případ zamotání šňůr a šňůru připevňující kiteboard k jezdci (board-leash).

Wakeboarding

Posledním zmíněným vodním sportem bude wakeboarding. Ten je do jisté míry podobný kiteboardingu, a to v tom, že i zde se jezdec projíždí na prkně (wakeboardu) po vodní hladině. Nicméně zde nefiguruje tažný drak, protože jezdce pohání loď nebo kabelový vlek.

Jde v podstatě o kombinaci vodního lyžování, snowboardingu a surfingu. Jezdec je na wakeboarduza vlekem nebo lodí tažen ve vysoké rychlosti (až 35 km/hod), díky které může jezdit po vodní hladině a ti zkušenější mohou předvádět i různé triky.

Co se týče výbavy, je třeba se jako první zaměřit na samotný wakeboard. Zde jsou rozhodujícími parametry jeho rozměry, prohnutí a styl jízdy. Cena wakeboardu se bude samozřejmě lišit i podle toho, zda wakeboard pořizujete pro začátečníka nebo zkušeného jezdce.

Rovněž počítejte v řádech tisíců. Ty levnější se dají sehnat cca kolem 5-6 tisíc bez vázání. Kromě vázání by pak výbavu měla doplnit přilba a neopren.

Skvělá zábava na léto

Pokud vás tedy neláká opalování u vody a máte zájem o spíše adrenalinovou zábavu, rozhodně některý z těchto sportů vyzkoušejte. Zatímco na paddleboardu můžete v klidu relaxovat, kiteboarding a wakeboarding se postarají o to, aby se vám dostalo pořádné dávky vzrušení.

Pro začátečníky doporučujeme pro seznámení se s daným sportem využít nejprve některé z půjčoven a pokud mu nakonec bezhlavě propadnete, můžete si koupit vlastní vybavení a udělat z něho svůj koníček.

Nejste přihlášen. Přihlásit se

Aktuality z domova

Aktuality z domova partner rubriky Zprávy

Aktuální Zprávy

Čerstvé zprávy a události z domova i ze světa. Aktuality ze světa sportu a financí. Novinky v oblasti módy a bydlení. Zprávy aktuálně.

Profi články

Profi články je portál na vydávání Tiskových zpráv. Profi články je zpravodajsky portál společnosti Press Media. info@press-media.cz, profi-clanky.cz

Aktuality Facebook Like Box

Finmag

Finanční zpravodajství. Business News.

NAVRCHOLU.cz

Foto galerie

Přihlásit se | Design DonV optimalizace PageRank.cz