Zubní kámen u psa

Zubní kámen dokáže pěkně potrápit nejen člověka, ale také psa. A rozhodně nejde jen o kosmetický problém, jak si řada chovatelů mylně myslí. Ale zanedbaný zubní kámen u psů může být příčinou celé řady nemocí.

pes

I váš miláček může trpět

Psovi, kterého trápí zubní kámen, smrdí z tlamy. To je mnohdy hlavní důvod, proč chovatelé nechávají zubní kámen psovi odstranit. Nejde však jen o zápach. Kvůli zubnímu kameni se do organismu psa dostává celá řada bakterií, které způsobují mnohem závažnější problémy než je zmíněný zápach. Psa mohou, stejně jako člověka zuby bolet, mohou začít vypadávat a pes bude mít problémy s příjmem potravy a přes veškerou péči majitele může začít trpět podvýživou. Neléčený zubní kámen však může způsobit celou řadu infekčních chorob až po srdeční poruchy.

Zubní kámen odstraní veterinární lékař psovi laserem při celkové anestezii. Zákrok je poměrně finančně náročný, nemluvě o tom, že to není nic příjemného ani pro pejska.

Řadě těchto zákroků by se dalo předejít správným a hlavně pravidelným ošetřováním psího chrupu.

Jak se starat o psí chrup?

Základem správné péče o psí zuby je, stejně jako u lidí, dostatečná hygiena. Chcete-li předejít tvorbě zubního kamene, měli byste pejskovi pravidelně zuby čistit. U každého veterinárního lékaře nebo v chovatelských potřebách či lékárně seženete speciální zubní kartáčky pro psy. Některé se nijak neliší od těch lidských, jiné jsou vyrobeny z měkké gumy a nasazují se, obdobně jako náprstek, na prst.

Důležitý je i výběr správné zubní pasty. Těžko bude váš pes nadšený, pokud mu po zubech začnete patlat vaši zubní pastu s mentolovou příchutí. Nemluvě o tom, že by lidská pasta mohla psovi uškodit. Investujte do speciální zubní pasty pro psy. Ty se prodávají v několika příchutích, například s příchutí kuřecího nebo hovězího masa.

Nikdo po vás nechce, abyste psovi čistili zuby dvakrát denně, jako jste zvyklí u sebe. Ale minimálně dvakrát týdně byste si na chrup svého miláčka měli najít čas.

Dalším způsobem, jak částečně předcházet zubnímu kameni je podávání speciálních granulí, které zamezují tvorbě zubního plaku a nebo speciálních žvýkacích tyčinek. Obojí by však mělo být jen doplňkem k pravidelnému čištění chrupu, nikoliv jeho náhražkou.

Redakce AktualityCZ.cz

Nejste přihlášen. Přihlásit se

Aktuality z domova

Aktuality z domova partner rubriky Zprávy

Aktuální Zprávy

Čerstvé zprávy a události z domova i ze světa. Aktuality ze světa sportu a financí. Novinky v oblasti módy a bydlení. Zprávy aktuálně.

Profi články

Profi články je portál na vydávání Tiskových zpráv. Profi články je zpravodajsky portál společnosti Press Media. info@press-media.cz, profi-clanky.cz

Aktuality Facebook Like Box

Finmag

Finanční zpravodajství. Business News.

NAVRCHOLU.cz

Foto galerie

Přihlásit se | Design DonV optimalizace PageRank.cz