Plýtvání ministerstev

 

ministerstvo práce

Ukázalo se, že ministerstva obrany, práce a sociálních věcí a zemědělství neumí šetřit. Každé z ministerstev platilo jiné částky peněz za stejné služby. Nehospodárně nakupovala i materiál a to v letech 2013 a 2014.

Ministerstva a jejich hospodaření

Výdaje prověřoval za tyto dva roky Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ). Mezi sledovanými výdaji byly konzultační, poradenské a právní služby, ale také například nákup kancelářských potřeb. Výsledky prověrky NKÚ ukázaly rozdíly v cenách, za které ministerstva kupovala stejné služby či materiál.

Tak například ministerstvo práce platilo za úklid 100 metrů čtverečních 1 370 korun bez DPH, což je asi šestkrát více než za úklid platilo ministerstvo obrany. Mezi další služby, u kterých se ceny významně lišily, byly jazykové kurzy. Jedna lekce anglického jazyka se u různých z ministerstev pohybovala od 299 do 450 korun.

Kontroloři NKÚ

Kontroloři NKÚ našli chyby i v účetnictví. Ministerstvo práce platilo za úklid více, než mělo, jelikož na fakturách byla účtována vyšší cena. Měsíčně to v jedné budově dělalo asi 3 500 korun navíc. Tímto svým chováním porušilo rozpočtovou kázeň. Peníze navíc totiž platilo už od roku 2009, celkem tedy úklidové firmě zaplatilo 101 000 korun navíc.

Ministerstvo práce

Ovšem ministerstvo práce nebylo jediným, které porušilo rozpočtovou kázeň. Stejného přestupku se dopustilo i ministerstvo zemědělství, když v roce 2013 zaplatilo za jazykové kurzy téměř 2,5 milionu korun s DPH. Uhrazené kurzy se ale měly konat až v dalším roce.

Částku 4,7 milionu korun zaplatilo ministerstvo za účast experta při 12 veřejnosprávních kontrolách. To se ukázalo jako zbytečné, jelikož má pro tyto kontroly svůj vlastní odbor s dvěma desítkami zaměstnanců.

Problémy se vyskytly rovněž v oblasti zadávání zakázek. Ministerstvo obrany špatně zadávalo zakázky při nákupu kancelářských potřeb. Celková hodnota dodávek překročila limit daný pro tento druh zakázek.

Ministerstvo vnitra i zemědělství už přijala opatření, aby se situace neopakovala.

Redakce Press-Media

Doporučuje další zajímavé články na mediích

iZprávyDnes.cz

Novinky-Zprávy.cz    

Tiskové-zprávy.eu 

Nejste přihlášen. Přihlásit se

Aktuality z domova

Aktuality z domova partner rubriky Zprávy

Levné ubytování pro studenty

Aktuální Zprávy

Čerstvé zprávy a události z domova i ze světa. Aktuality ze světa sportu a financí. Novinky v oblasti módy a bydlení. Zprávy aktuálně.

Profi články

Profi články je portál na vydávání Tiskových zpráv. Profi články je zpravodajsky portál společnosti Press Media. info@press-media.cz, profi-clanky.cz

Aktuality Facebook Like Box

Finmag

Finanční zpravodajství. Business News.

NAVRCHOLU.cz

Foto galerie

Přihlásit se | Design DonV optimalizace PageRank.cz