Na co si dát pozor, než si objednáte tlumočníka

Máme pro vás několik rad a doporučení. Pokud si na ně budete dávat pozor, tak vás během objednávky a realizace té správné tlumočnické služby už nic nemůže překvapit.

Příprava je základ úspěchu

Jak říká české přísloví: „Štěstí přeje připraveným” a v případě obchodních schůzek či konferencí vyžadujících služeb tlumočníka či tlumočnice to platí dvojnásob.

Protože i profesionální tlumočník do angličtiny (která je dnes nejběžnějším jazykem a tlumočení do ní je každodenní náplní práce tlumočníka) se na každou akci musí také připravit, je tedy ve vašem nejlepším zájmu poskytnout mu písemné podklady předem. Uvádí se, že až 40 procent úspěchu jeho práce závisí na kvalitě podkladů, které mu jako zadavatel poskytnete.

Další faktory, na které byste si při přípravě například tlumočení do němčiny(ale dalších jazyků) měli nachystat, je že zajistíte tlumočníkovi dobrou slyšitelnost. Kvalitní tlumočení rovněž vyžaduje přímý výhled na řečníka, popřípadě předsednictvo a promítací plochy. Monitor od počítače v tomto případě bohužel nenahrazuje přímý výhled.

Předem neodhadnutelným faktorem pro úspěch tlumočení je přednes řečníků. Obzvláště němčina je v tomto případě zrádná, neboť její výslovnost se značně liší, a ne každý z německy mluvících hostů je rodilým mluvčím a hovoří správně. Pokud je to tedy možné, věnujte co největší pozornost jejich přípravě. A to i přípravě řečníků, jež budou mluvit v češtině.

Tip redakce:  Rychle, levně, spolehlivě aneb alternativa při zasílání balíků

Cena není všechno

Vím, že to možná už zní trochu jako klišé, ale i u objednávky tlumočníka či tlumočnice platí, že není dobré se rozhodovat pouze na základě nejnižší cenové nabídky.

Dále platí, že je potřeba se předem dohodnout na ceně za nadstandardní služby, jako je práce v neděli anebo o svátcích či práce v náročném prostředí mimo jednací místnost. Řada ze společností poskytujících tlumočení pro Brno a okolí totiž uvádí ceny většinou bez těchto příplatků a při finalizaci konečné objednávky můžete být i dosti nepříjemně překvapení.

To ale není případ společnosti PELICAN. Ta tlumočení do němčiny (a dalších patnácti světových jazyků) nabízí s jasně předem určenými příplatky, které jsou odvozeny od ceny urgentních služeb. U PELICANA tak můžete s klidem objednávat bez toho, aniž byste se museli bát, že vás tlumočení bude stát celý majlant.

Tip redakce:  Jazyková škola Praha

Smluvně si ochraňte vaše interní informace

Možná vám to může připadat přehnané, neboť tlumočník obvykle nevyslechne žádné supertajné či na trhu zpeněžitelné informace. Sami byste se však divili, kolik z toho, co řešíte v průběhu své každodenní náplně práce, by se dalo označit za obchodní tajemství. Proto vám doporučujeme si nechat ve smlouvě uvést ustanovení týkající se ochrany informací při neveřejném jednání.

Anebo si můžete objednat tlumočení z Brna od společnosti PELICAN. Ta totiž na mlčenlivost svých tlumočníků velmi dbá a poskytne vám jen skutečného experta, za jehož kvalifikaci i mlčenlivost by dala ruku do ohně. S PELICANEM tak dodatek o ochraně informací při neveřejném jednání vůbec nebudete potřebovat.

Od tlumočníka můžete čekat jen to, co jste si objednali

V ceně tlumočení je jen to, na čem jste se předem dohodli. Může to znít trochu banálně, ale zadavatelé na to často nemyslí. Mnoho potřebných věcí, které by od tlumočníka potřebovali, je napadnou až v průběhu realizace samotné akce (obchodní přednášky, kongresu). V takovém případě jsou poté zadavatelé častokráte nepříjemně překvapení, když jim tlumočník své služby nad rámec dohody odmítne poskytnout.

Tip redakce:  Kvalitní tlumočník a tlumočení v Brně

Zákon je v tomto případě na straně tlumočníka. Zadavatel totiž není oprávněn po tlumočníkovi požadovat tlumočnické služby nad rámec smlouvy. Proto vám doporučujeme před uzavřením dohody se společností projednat všechny své požadavky možná co nejvíce dopodrobna.

Společnost PELICAN je například schopná zajistit i tlumočení mimo Brno (a dokonce i výjezd tlumočníka za hranice) pokud se na něm předem domluvíte. Dále je schopná zajistit i řadu dalších služeb pro největší spokojenost zákazníka.

Orientace na potřeby zákazníků a individuální přístup jsou totiž nejsilnějšími stránkami společnosti PELICAN. Objednat si její špičkové tlumočnické služby můžete na tomto webovém odkaze.

Nejste přihlášen. Přihlásit se

Aktuality z domova

Aktuality z domova partner rubriky Zprávy

Aktuální Zprávy

Čerstvé zprávy a události z domova i ze světa. Aktuality ze světa sportu a financí. Novinky v oblasti módy a bydlení. Zprávy aktuálně.

Profi články

Profi články je portál na vydávání Tiskových zpráv. Profi články je zpravodajsky portál společnosti Press Media. info@press-media.cz, profi-clanky.cz

Aktuality Facebook Like Box

Finmag

Finanční zpravodajství. Business News.

NAVRCHOLU.cz

Foto galerie

Přihlásit se | Design DonV optimalizace PageRank.cz