Kakaovník pravý – pokojová rostlina?

Před pár měsíci jsem navštívila Botanickou zahradu Brno a přivezla jsem si, kromě skvělého zážitku, i maličký kakaovník pravý, nebo-li Theobroma cacao. Dohromady měl cca 20cm a tři podlouhlé voskovité listy. Chtěla jsem vyzkoušet, jestli se udrží, nebo jestli v našich podmínkách nepřežije. Kupodivu  vydržel. Nejen to, dnes, po 4 měsících je můj kakaovník více než 40cm vysoký, má spoustu listů a daří se mu skvěle. Je to ideální pokojová rostlina. Nepotřebuje příliš péče a krásně roste.

Kakaovník pravý

Kakaovník pravý

Ideálním místem pro váš kakaovník je slunné stanoviště a vlhký vzduch, ale to se dá nahradit rosením, které rostlinka zbožňuje. Každopádně spousta slunce je nutností, bez toho se kakaovník neobejde. Já ho mám na západní straně a je spokojený. Co se týče zálivky, musí být pravidelná a důkladná, jednou za čas ho mírně pohnojím, ale skoro to nepotřebuje. Spíše pro dobrý pocit. Kromě zálivky je důležité kakaovník alespoň jednou denně orosit nebo ho dát přes léto ven, když prší.

Pokud se těšíte, že časem budete mít doma kakaové boby, pak vás bohužel zklamu. V našich podmínkách kakaovník neplodí. Avšak jsem si jistá, že i tak vám bude dělat radost. Je to úžasná rostlinka. Jestli se někdy dočkáte květů, pak budete překvapeni, protože malinké nažloutlé kvítky kakaovníku raší přímo na kmeni. Kvetoucího kakaovníku se však dočkáte až po letech. Nečekejte, že bude kvést okamžitě. Musíte být trpěliví.

Kakaovník má bohatou historii. Jeho plody jsou využívány po staletí, ale nejdříve jej začali užívat Aztékové, v oblasti dnešního Mexika. Tam má kakao svou domovinu. Je zajímavé, že v každém plodu je 30 – 60 kakaových bobů, ze kterých se vyrábí čokoláda. V dnešní době je za nejkvalitnější čokoládu považována ta, která je vyráběna z bobů z mexických plantáží. To je kakaovník ve zkratce. Zkuste to s ním doma i vy.

Nejste přihlášen. Přihlásit se

Aktuality z domova

Aktuality z domova partner rubriky Zprávy

Aktuální Zprávy

Čerstvé zprávy a události z domova i ze světa. Aktuality ze světa sportu a financí. Novinky v oblasti módy a bydlení. Zprávy aktuálně.

Profi články

Profi články je portál na vydávání Tiskových zpráv. Profi články je zpravodajsky portál společnosti Press Media. info@press-media.cz, profi-clanky.cz

Aktuality Facebook Like Box

Finmag

Finanční zpravodajství. Business News.

NAVRCHOLU.cz

Foto galerie

Přihlásit se | Design DonV optimalizace PageRank.cz