K čemu je dobrý vyprošťovač nástrah?

Znáte to. Každý rybář se snaží tomuto nervy drásajícímu zážitku obloukem vyhnout. Řeč je o uvíznutí koncové montáže, z nejasných důvodů kdesi pod vodní hladinou. Stát se to může kdekoli a komukoli. Při lovu na přívlač, položenou i plavanou, v tekoucích i stojatých, mělkých i hlubokých vodách. Stoprocentní ochrana před takovou nepříjemností u vody neexistuje. Můžeme zkusit snad jen zůstat doma a chytat v bazénku na zahradě.

Praví milovníci rybařiny ale vědí, že to k lovu prostě patří. Příroda má plné právo bránit sebe a své přirozené obyvatele před zásahem cizího narušitele. A i přes značnou nechuť rybářů jej často využívá.

Co se dá dělat. Zazlívat to přírodě nemůžeme. Ale neházejme hned flintu do žita. Pokusit se vyprostit z vázky montáž, která nás nepřišla zrovna na pár kaček, nebo zachránit náš oblíbený wobler stále ještě můžeme.

Jako poslední záchrana

vyprošťovač nástrah DaemonsKoncová montáž obsahuje spoustu pro podvodní překážky „atraktivních“ částí. Volné ostré hroty háčků velmi přitahují měkké větve a pařezy válející se na dně, širší olůvka a krmítka zase kamenná pole a úžiny. Vlasec se velice rád omotává kolem změti kořenů. Jak z toho ven?

Existuje mnoho způsobů, jak (se pokusit) vyprostit montáž či nástrahu z vázky. Pokud máme k dispozici loďku a nástraha nevězí příliš hluboko, máme téměř vyhráno. Ve většině případů ale loďku ani člun použít nemůžeme a musíme se spoléhat na vlastní schopnosti a možnosti. V takových situacích musíme být kreativní aduchapřítomní.

Můžeme například zkusit:

  • Okamžitě povolit vlasec. Pokud se nástraha ještě nezasekla hluboko, sama se uvolní.
  • Lehce pocukávat špičkou prutu různými směry. Nástraha může lehce vyskočit.
  • Změnit směr odporu – udělat pár kroků po břehu a opakovat pocukávání.
  • Plynule, pomalu, ale důrazněji získávat vlasec zpět – někdy se podaří vytáhnout montáž i s překážkou na břeh

Pokud jsme již vyzkoušeli všechny možnosti, které jsou dispozici, a nic jiného nás nenapadá, nemusíme ještě řezat vlasec. Můžeme vyzkoušet tzv. vyprošťovač nástrah.

Jak to funguje?

Vyprošťovač nástrah je jednoduchý nástroj fungující na ještě jednodušším principu. Konkrétně například spolehlivý vyprošťovač značky DAEMONS, tzv. záchranář (na obrázku) se skládá z nerezové mosazné karabiny, na které jsou zavěšeny dva trojháčky se ztupenými hroty a dva řetízky. Ke karabině je přivázána 20 metrů dlouhá pletená šňůra o nosnosti 150kg.

Karabina má otvírací západku, pomocí které ji lze jednoduše přicvaknout na vlasec a po něm nechat sklouznou až  k místu, kde se naše montáž zasekla. Kotvičky a řetízky se lehkým pocukáváním pletenou šňůrou zachytí o volné háčky na naší montáži tak, že můžeme silným tahem za šňůru zaseknutou nástrahu snadno vyprostit z překážky.

A nejen to. Vyprošťovač lze použít i k vyčištění lovného místa. Spadané větve rozkládající se na dně ověšené nespočtem cizích návazců, které tvoří nebezpečné chuchvalce vlasce či dokonce odpadky, který blokují lovné místo. Kotvičky visící na karabině jsou schopny utáhnout ledacos.

A pokud vyprošťovačem „ulovíme“ něco, co nebudeme moci vytáhnout, žádný strach. Díky oné pletené šňůře o velké nosnosti se nemusíme bát za šňůru pořádně zatáhnout. Trojháčky ze speciálního materiálu se při určité zátěži narovnají a tím uvíznutého záchranáře zachráníme. Po vytažení z vody lze háčky s trochou šikovnosti a kleštěmi zase zohnout to původní podoby.

Vynalézavost nezná mezí

Umělce ale nečiní umělcem pouze jeho nástroj. A pokud jsme jen trochu zruční, dokážeme vyprošťovač plně využít.

Jsou například známy i případy, kdy byla vyprošťovačem uvolněna montáž, s jejíž nástrahou v tlamce ujela ryba do vázky – zachránit podařilo montáž i s rybou na háčku a souboj byl úspěšně dotáhnut až do konce.

Běžně je vyprošťovač využíván i k záchraně při „lovu veverek“, tj. stav, který občas nastane při náhozu, když se nám podaří zaseknout montáž ve větvích některého z okolních stromů. Většinou příliš vysoko, než bychom ji dokázali vymotat rukou. Pomocí vyprošťovače si ale můžeme větev přitáhnout níže, nebo nástrahu jednoduše hodem vyrazit.

Fantazii se meze opravdu nekladou. Vyprošťovač nástrah má spoustu možností využití. Jsou ale chvíle, kdy se u vody opravdu hodí, kdy proklínáme všechny a všechno okolo. Od vody se vzdálit nemůžeme a většinou to končí právě stříháním vlasce. A právě pro tyhle chvíle je tu naše poslední šance, vyprošťovač záchranář.

  •  
  •  
  •  
  •  

Kometáře uzavřeny

Aktuální Zprávy

Čerstvé zprávy a události z domova i ze světa. Aktuality ze světa sportu a financí. Novinky v oblasti módy a bydlení. Zprávy aktuálně.

Profi články

Profi články je portál na vydávání Tiskových zpráv. Profi články je zpravodajsky portál společnosti Press Media. info@press-media.cz, profi-clanky.cz

Aktuality Facebook Like Box

Foto galerie

TOPlist

NAVRCHOLU.cz

Přihlásit se | Design DonV optimalizace PageRank.cz