K čemu jsou dobré neoprenové ponožky

Neoprénové ponožky bývají mnohdy poněkud opomíjenou součástí sportovního vybavení. Komu se hodí a proč?

K čemu slouží neoprénové ponožky

Neoprénové ponožky jsou navrženy především jako ochrana sportovce před poraněním. Dokáží kůži chránit před oděrkami a drobnými škrábanci.

Tyto ponožky jsou určeny nejen do vody, ale také na beach volejbal, kde dokáží velmi účinně eliminovat riziko, že se spálíte na horkém písku. V chladnějším počasí vám díky nim naopak nebude zima, pokud se pohybujete po písku, který je studený, a navíc v některých případech rovněž mokrý.

U vodních sportů plní obdobnou funkci jako neoprén, tj. hlavně chrání před chladem a umožní vám tak prodloužení sportovní sezóny, neboť se můžete pohybovat i v chladnějších vodách.

Tip redakce:  Soutěž s bonusem a můžeš fandit našim v kotli na ME ve fotbale!

Nosit se dají neoprénové ponožky do bot jako další vrstva, což oceníte v nejdrsnějších podmínkách. Za chladné vody lze považovat ty, kde se teplota pohybuje v rozpětí 12 až 17 °C. V létě pak mohou neoprénové ponožky boty v podstatě zcela nahradit.

Podle čeho neoprénové ponožky vybrat

Základním uváděným parametrem je, podobně jako u neoprénů samotných, tloušťka. Obdobné zásady výběru tak můžeme aplikovat i na ponožky.

Obecně se tloušťka neoprénů pohybuje v rozpětí od 2,5 mm do 6 mm. Do 3 mm se neoprén primárně považuje za letní. Kvalitu produktů určují také švy. Z řady technologických popisků byste si měli dokázat vybrat základní informaci, která určuje, jestli je šev šitý nebo lepený.

Tip redakce:  Běhání a k tomu vhodné běžecké boty

Lepené švy zpravidla poskytují lepší ochranu proti průsaku vody. Prošití materiál proděraví a drobnými vpichy může začít zatékat. Proto je nejlepší, když jsou švy šité a lepené zároveň. Jen tak máte jistotu, že jsou dokonale pevné a voda nemůže nikudy protékat.

Zaměřte se na to, jak má vypadat podrážka. Zejména pro sportovce na vodní sporty určitě stojí za úvahu, zda si zakoupit model se zesílenou podrážkou, která má navíc protiskluzovou funkci.

Jakou velikost ponožek potřebuju

Určující je pro nákup správné velikosti délka chodidla v milimetrech. Ponožky by vám neměly být přehnaně těsné, jinak se vlákno příliš napíná a hrozí mu roztržení.

Zejména u ponožek do vody ale platí, že nesmí být ani příliš volné. Jinak totiž nemohou adekvátně plnit svou tepelně-izolační funkci. Nejlepší proto je, když si je můžete vyzkoušet. Řiďte se jednoduše tím, že „nasucho“ oblečená ponožka musí nohu obepínat těsněji.

Tip redakce:  MS v hokeji, aneb hokejové šílenství

Vhodná údržba

Ponožky je nutné po použití opláchnout v čisté vodě. Jednoznačně nejsou určeny k praní v pračce, musí se vyprat ručně. Škodí jim vysoké teploty, proto je nechávejte schnout pouze při teplotě pokojové. Chránit před mechanickým poškozením je tento produkt nezbytné i během používání.

Jsou velmi tenké, proto se obecně nehodí k chůzi na drsném povrchu. Vyhněte se i krátkodobému pohybu například po asfaltu.

Autor: Mysticstore.cz – Autorizovaný prodejce vybavení na vodní sporty

Nejste přihlášen. Přihlásit se

Aktuality z domova

Aktuality z domova partner rubriky Zprávy

Aktuální Zprávy

Čerstvé zprávy a události z domova i ze světa. Aktuality ze světa sportu a financí. Novinky v oblasti módy a bydlení. Zprávy aktuálně.

Profi články

Profi články je portál na vydávání Tiskových zpráv. Profi články je zpravodajsky portál společnosti Press Media. info@press-media.cz, profi-clanky.cz

Aktuality Facebook Like Box

Finmag

Finanční zpravodajství. Business News.

NAVRCHOLU.cz

Foto galerie

Přihlásit se | Design DonV optimalizace PageRank.cz