Krátká historie rybaření

Rybaření jako takové je sport, kdy chytáte ryby buď v klasické sladkovodní vodě nebo ve slané mořské. Zpravidla k tomu potřebujete rybářský prut, dostatek vlasce a háček. Stejně jako lov i rybaření vzniklo jako prostředek k zajištění potravin pro přežití.

Rané počátky

S prvními zmínkami o rybaření jako o sportu se můžeme setkat už ve starověku. Na malbě z Egypta z cca 2 tis. let před naším letopočtem jsou vidět postavy, které rybaří s pruty, vlasci a sítěmi. V Číně je možné se setkat s rybařením pomocí vlasce z hedvábí, háčku z jehly, bambusové tyče s uvařenou rýží jako návnadou a to 4. století před. n.l. Různé odkazy na rybolov se našly i ve spisech starověkého Řecka, Říma a v židovských spisech.

Tip redakce:  K čemu je dobrý vyprošťovač nástrah?

V současnosti je rybaření označováno spíše jako sportovní rybolov, aby se odlišil od komerčního rybolovu, který i přes znečištění moří z mnoha zdrojů stále probíhá. Sportovní rybolov pak patří v mnoha zemích k nejvíce populárním sportům, kdy můžete relaxovat v přírodě.

Moderní rybář řeší v podstatě stejné věci, jako jeho předchůdci. Kde budou brát, jaký zvolit způsob rybolovu nebo jakou nástrahu použít. Samozřejmě musí brát v potaz i počasí a vítr, který má na výsledky lovu svůj vliv.

Jeden z prvních nástrojů na chytání ryb představoval háček na ryby, který byl vyroben z kusu dřeva, kosti nebo kamene. Střední část byla vydlabaná a do ní se dával nějaký druh návnady. Háček fungoval na principu, že ryba spolkla návnadu a při následném tahu na vlasci se háček zaklínil přes rybí jícen.

Tip redakce:  Chemické niklování - chemický nikl a niflor

S příchodem doby, kdy se začaly používat kovy, patřil kovový háček k tomu prvnímu, co bylo vyrobeno. Byl připojen ke šňůře z živočišného nebo rostlinného materiálu. Svou účinnost měl zejména při lovu z loďky.

V praxi se pak začalo používat i uchycení šňůry k větvi ze stromu, takže bylo možné lovit nejen z loďky ale také ze břehu a dosáhnout až za linii vegetace, která byla u vodního břehu.

Další vývoj rybolovu

Historie sportovního rybolovu v Anglii se datuje od knihy Treatyse of Fysshynge With an Angle vydané v roce 1496 jako součást druhé ročníku série Boke St Albans, která se původně věnovala pouze lovu. Kniha se inspirovala dřívějšími tisky z Evropy ze 14. století. Jsou v ní překvapivě moderně popsané umělé mouchy, některé z nich se ještě stále používají a patří k oblíbeným umělým nástrahám.

Tip redakce:  Valentýn je za dveřmi

K velkému zlepšení došlo v polovině 17. století, kdy Izaak Walton a Charles Cotton napsali klasické dílo The Compleat Angler and Col., kde jsou popisovány nové metody a způsoby rybolovu. Někdy v té době také neznámý rybář připevnil na špičku svého rybářského prutu kroužek, což umožnilo navíjení použité šňůry.

Právě potřeba uskladnit na jednom místě dostatek vlasce či šňůry vedla k vynálezu rybářského navijáku. Při pokusech s materiály vhodnými pro vlasce se používaly např. střívka nebo žíně z loutny. V roce 1667 se objevilo také první použití zahnutého háku pro vyzvednutí ryby z vody, vznikla harpuna.

A jak to bylo dál?

Další zajímavé články o rybaření najdete na rybářském blogu Obchodprorybare.cz

Redakce Press-Media

Doporučuje další zajímavé články na mediích

Press-Media.cz

Centrum-Zprávy.cz

Press-News.cz

Nejste přihlášen. Přihlásit se

Aktuality z domova

Aktuality z domova partner rubriky Zprávy

Aktuální Zprávy

Čerstvé zprávy a události z domova i ze světa. Aktuality ze světa sportu a financí. Novinky v oblasti módy a bydlení. Zprávy aktuálně.

Profi články

Profi články je portál na vydávání Tiskových zpráv. Profi články je zpravodajsky portál společnosti Press Media. info@press-media.cz, profi-clanky.cz

Aktuality Facebook Like Box

Finmag

Finanční zpravodajství. Business News.

NAVRCHOLU.cz

Foto galerie

Přihlásit se | Design DonV optimalizace PageRank.cz