Jak založit kompostér?
více v článku...
Hotový nebo svépomocí
Kompost půdě prospívá, o tom nemůže být pochyb. Proto také přibývá lidí, kteří si kompostér zakládají. Na trhu najdete celou řadu již hotových kompostérů. Zpravidla jsou odolné, snadno se s nimi manipuluje a složí je i méně zdatný kutil. Jejich nevýhodou je poměrně vysoká cena. Pokud tedy s kompostováním začínáte a nechcete zbytečně zatěžovat svou peněženku, můžete si kompostér postavit sami.
Stačí vám k tomu trocha šikovnosti. Výborným materiálem pro stavbu domácího kompostéru jsou například staré palety, které stlučete dohromady. Jejich velkou výhodou je stabilita a prodyšnost, bez které se žádný kompostér neobejde.
Kromě palet, ale můžete v podstatě využít téměř cokoliv, co doma najdete. Ohrádku pro budoucí kompost můžete vyrobit, ze starého plotu. Někteří dokonce kompost háží jen tak na hromadu.
Co patří do kompostu?
Podstatnější než to, jak bude kompostér vypadat je to, co do něj dáte. Do kompostéru patří zbytky trávy, rostlin, štěpka z větví, piliny, listí. V omezené míře můžete do kompostu házet také zbytky potravin, mléčných výrobků nebo nepotištěný papír.
Do kompostréru rozhodně nepatří zkažené potraviny, zejména ty plesnivé. Opatrní byste měli být i s plevelem, který může snadno vysemenit a takovým kompostem si pak plevele zatáhnete do záhonků.
V kompostéru také samozřejmě nemají co dělat plasty, kovy, barvy a jiné chemické látky. Taktéž do kompostu nepatří nedopalky cigaret, tuky, oleje, živočišné zbytky, kosti.
Kam kompostér umístit?
Kompostér by měl umístěn někde v polostínu, moc sluníčka kompostování neprospívá. Při hledání vhodného místa myslete na jeho dostupnost. Do kompostéru byste to neměli mít daleko a měli byste se k němu snadno dostat se zahradními kolečky. To oceníte, až budete chtít za pár měsíců použít hotový kompost na své zahradě.
Také myslete na to, že kompostér nepatří zrovna k estetickým prvkům v zahradě a navíc se z něj může linout specifický odér. Kompost tedy umístěte tak, aby nevadil ani vám, ani vašim sousedům.