Jak se vypořádat s podzimní depresí?

Známe to dobře, končí léto, dny se krátí

Když ráno vstáváme do zaměstnání či školy, je tma a když se ze zaměstnání či školy vracíme domů, je taktéž tma. Na člověka toto období působí relativně únavně a vyvolává zvláštní typ deprese. Jak se této citové zátěže zbavit a nastolit pořádek v denním plánu? Můžeme si uvést 5 tipů, jak s ní zatočit!

Více světla

Nedostatek světla na nás působí doslova destruktivně v podzimním období, proto musíme světlo uměle doplňovat a trávit hodně času přes den na světle a čerstvém vzduchu. Celý tento problém je založen na produkci hormonu, který se vylučuje při spánku. Vaše tělo si myslí, že se chystáte ulehnout, ale ono je teprve pozdní odpoledne. Navíc při zmenšené dávce či dokonce absenci slunečních paprsků dochází k nedostatku vitamínu D. Nedostatek tohoto vitamínu způsobuje zvýšenou psychickou citlivost.

Více pohybu

Pohyb je důležitá součást našeho života. Bohužel se tělu v dnešní době nedostává dostatečného přísunu pohybu a sportu. Tomu musíme učinit přítrž, neboť zvlášť na podzim je pohyb velmi zásadní při prevenci podzimních depresí. Nemusíte samozřejmě zaběhnout maraton a chodit každý den 50 km. Stačí si třikrát týdně vyjít na procházku, třeba jen na hodinu či dvě. Tělu to prospěje a i vaše mysl bude stabilnější.

Stravovací návyky

Strava na podzim by měla být barvitá a bohatá na vitamínové spektrum. Hlavně vitamíny C a D vám pomohou snést podzim lépe. Vitamin C, neboli kyselina askorbová, je velmi důležitý k udržení lidské obranyschopnosti. Najdeme jej v citrusech, šípku či rakytníku. Vitamínu D je v období podzimu a zimy velký nedostatek, jelikož ho získáváme ze slunečního záření. Doplňovat bychom ho měli například rybím tukem, mlékem či vaječnými žloutky.

zdraví

Citové rozpoložení

Nelze říci, že by naše okolí nemělo vliv na vnímání podzimní nálady. Je třeba se obklopit veselými lidmi, kteří nám budou oporou v důležitých momentech a rozhodnutích. Z biologického hlediska vám to sice nijak nepomůže, ale z hlediska psychologického je velké plus mít tyto lidi blízko sebe.

Vnímejte barvy

Velmi zajímavé je také vnímání podzimních barev, kdy se stromy barví do nejrůznějších odstínů a opadávají jim listy, jako by se chtěly dostat na odiv lidskému oku. Příroda v tomto případě nevypadá nečinně. Spíše nám chce ukázat, co vše dokáže vytvořit a vytáhnout nás z podzimního stereotypu. Pestré barvy jsou dobrým pomocníkem v prevenci i léčbě tzv. podzimní deprese.

Redakce Press-Media

Doporučuje další zajímavé články na mediích

Press-Media.cz

Centrum-Zprávy.cz

Seznam-Novinek.cz

Nejste přihlášen. Přihlásit se

Aktuality z domova

Aktuality z domova partner rubriky Zprávy

Aktuální Zprávy

Čerstvé zprávy a události z domova i ze světa. Aktuality ze světa sportu a financí. Novinky v oblasti módy a bydlení. Zprávy aktuálně.

Profi články

Profi články je portál na vydávání Tiskových zpráv. Profi články je zpravodajsky portál společnosti Press Media. info@press-media.cz, profi-clanky.cz

Aktuality Facebook Like Box

Finmag

Finanční zpravodajství. Business News.

NAVRCHOLU.cz

Foto galerie

Přihlásit se | Design DonV optimalizace PageRank.cz