Extra světla pro automobily

Legislativa povoluje dle směrnice “ECE č. 48” maximálně 4 dálkové světlomety pro užitková vozidla s povolenou celkovou hmotností do 12 tun podle Pravidel pro registraci k silničnímu provozu § 50. Každé motorové vozidlo je již vybaveno dvěma dálkovými světlomety od výroby a dodatečně se tak smí přidat pouze další dvě přídavná dálková světla.

auto

Světla pro automobil

Možné místo pro montáž je na přídi nebo střeše motorového vozidla.Maximální intenzitu světla dálkového světlometu udává jeho referenční číslo – běžné hodnoty jsou 12,5;17,5; 37,5;50 – jejichžsoučet nesmí u všech dálkových světlometů zapnutých současněpřekročit maximální hodnotu 100.

I některá nákladní vozidla jsou již od výroby vybavena čtyřmi dálkovými světlomety. Další přídavné dálkové světlomety je možné namontovat pouze po vyřazení z provozu sériových dálkových světel.

Dodržování správných zásad osvětlení automobilu výrazně ovlivňuje bezpečnost a plynulost jízdy, přičemž nejčastější příčiny dopravních nehod plynou ze špatné viditelnosti za špatného počasí či za tmy. Zavedení povinnosti svítit během jízdy i přes den platí v průběhu celého roku.

Nejjednodušším způsobem, jak dosáhnout dobré viditelnosti, je především naučit se zapnout světlomety ihned po nastartování. Při použití potkávacích světel během dne máme jistotu, že nás bezpečně uvidí všichni ostatní účastníci provozu. Před výjezdem na silnice je vhodné světla zkontrolovat a čas od času umýt, od bláta a dalších nečistot.

Šetřete spotřebu paliva i životní prostředí a obstarejte si denní LED světla, která výrazně snižují spotřebu elektrické energie až o 180 W, méně namáhán je i alternátor vozidla. Navíc tak během dne nepoužíváte klasická potkávací světla, čímž v nich prodloužíte životnost žárovek.

led-svetlo2

Odpadne vám časté měnění halogenových žárovek nebo drahých xenonových výbojek. Životnost samotných LED svítidel je udávána až na padesát tisíc hodin. Použitím LED denních světlometů získáte také  atraktivní vzhled vašeho auta.

Denní světla nesmí svítit současně s obrysovými, potkávacími, mlhovými ani dálkovými světly v autě. Navíc musí být pro provoz na pozemních komunikacích schválená a také patřičně označena.

Xenonová světla

Xenonové světlomety mají oproti klasickým halogenovým žárovkám3x lepší svítivost při nižším elektrickém výkonu, opět tedy šetří elektrickou soustavu, spotřebu paliva vozidla i alternátor. Umožňujílepší viditelnost za tmy a jejich životnost dosahuje až pětinásobku životnosti běžné halogenové žárovky.

Majitelé nejnovějších modelů aut mají situaci o mnoho jednodušší. Automobilové koncerny vyvíjejí stále modernější systémy osvětlení aut, které zabezpečují bezpečnější jízdu za snížené viditelnosti.
Bezpečnost na silnicích by měli dodržovat řidiči i chodci. Pouze správně nastavené světlomety nám lépe zpřehlední situaci před námi.

Spousta řidičů si zvykla bez problémů používat přepínání dálkových světel, jakmile zpozorují protijedoucí vozidlo, stejně by se měli doučit používat světla mlhová, která jsou vybavena přepínačem pro zapnutí či vypnutí.

Pokud vidíme, že nás dojíždí souběžně jedoucí auto, měli bychom brát jako povinnost mlhové světlo vypnout, abychom jej s ním neoslnili, hlavně když je vozovka mokrá. Špatné nastavení světel a jejich nesprávné použití může nebezpečně oslnit řidiče jedoucího proti nám nebo souběžně s námi a ohrozit tak všechny, kdo jsou v současném okamžiku nablízku.

Prodejce auto elektra a autožárovekAutoelektrik.cz

Nejste přihlášen. Přihlásit se

Aktuality z domova

Aktuality z domova partner rubriky Zprávy

Levné ubytování pro studenty

Aktuální Zprávy

Čerstvé zprávy a události z domova i ze světa. Aktuality ze světa sportu a financí. Novinky v oblasti módy a bydlení. Zprávy aktuálně.

Chcete přesunout sídlo firmy do Prahy, ale nemůžete si dovolit držet celý rok kancelář? Objevte šikovný nástroj s názvem virtuální sídlo.

Profi články

Profi články je portál na vydávání Tiskových zpráv. Profi články je zpravodajsky portál společnosti Press Media. info@press-media.cz, profi-clanky.cz

Aktuality Facebook Like Box

Finmag

Finanční zpravodajství. Business News.

NAVRCHOLU.cz

Foto galerie

Přihlásit se | Design DonV optimalizace PageRank.cz