3 tipy, jak vybrat správnou stolní lampu

Poohlížíte se po nové stolní lampě a nevíte, jak se ze široké nabídky obchodů se svítidly vybrat tu pravou? Máme pro vás několik tipů, po jejichž přečtení už nesáhnete vedle.

1. Praktičnost nebo styl?

Jste povahou spíše pragmatik nebo si libujete v zařizování bytu podle posledních trendů? V prvním případě se budete pravděpodobně dívat na cenu stolní lampy a zvažovat její dostatečnou funkčnost. Ve druhém případě budete chtít takovou lampu, která se vám bude hodit stylově i barevně k interiéru a její koupě vám udělá radost. Nejlepší je oba dva přístupy zkombinovat – přece jenom se do tradičně zařízené pracovny blýskavý chrom nehodí a naopak je nesmysl utratit za stolní lampu čtvrtletní plat. Ať už k nákupu lampy přistupujete tak či tak, nezapomeňte si všimnout energetického štítku, na kterém se například dozvíte, s jakými žárovkami je lampa kompatibilní.

 

2. Účel lampy rozhoduje

Pokud hodláte pod lampou vyšívat nebo paličkovat krajky, rozhodně si nepořizujte menší a malé bodové stolní lampy osvětlující pouze malý výsek prostoru přímo pod nimi. Naopak – potřebujete dostatečný zdroj světla, u kterého nebudete na ruční práce mžourat. Naopak pro čtení nebo malování vám postačí méně velkorysá stolní lampa. Jakmile plánujete lampu používat k více účelům, zvažte koupi tzv. stmívací lampy, u které si můžete intenzitu osvětlení měnit dle potřeby.

Ideální stolní lampa má neprůhledné stínidlo, ze kterého nesmí vyčnívat žárovka a jehož okraj je pod úrovní vašich očí. Jedině tak vás nebude lampa zbytečně oslňovat a unavovat vám oči. Výhodné je proto pořídit si stolní lampu, která se dá různě nastavovat – otočením stínidla nebo pomocí ohebného kloubového ramena.

3. Pozornost věnujte také žárovce

I tu nejlepší stolní lampu na světě snadno zazdíte špatným výběrem žárovky. Jednak se u lampy vždy podívejte na typ objímky a srovnejte to s údaji na krabičce žárovky (u stolních lamp bývá oblíbená objímka E27) a jednak se podívejte, kolik na žárovce výrobce udává lumenů a kolik kelvinů. Lumeny vám prozradí, jak intenzivně žárovka svítí (pro čtení postačí 300 lumenů, na ruční práce už to chce alespoň 500 lumenů), a kelviny zase napoví mnohé o barvě světla. Čím více kelvinů, tím je světlo studenější. Nejpříjemněji bývá hodnoceno teplé bílé světlo, které vydává žárovka s asi 3 000 kelvinů a které se báječně hodí k relaxaci. Pro práci se perfektně hodí bílé denní světlo o hodnotě okolo 5 000 kelvinů.

Výběrem správné stolní lampy prospějete svému zraku. Nedostatečné nebo naopak příliš ostré světlo ho totiž unavuje. Až budete příště přemýšlet, proč vás tak pálí oči, zamyslete se, zda máte kolem sebe dostatečné a kvalitní osvětlení. Širokou nabídku stolních lamp a dalších svítidel najdete na Profisvitidla.cz

Redakce Press-Media

Doporučuje další zajímavé články na mediích

PR-články.cz

e-Žena.cz

MetSo.cz

Nejste přihlášen. Přihlásit se

Aktuality z domova

Aktuality z domova partner rubriky Zprávy

Levné ubytování pro studenty

Aktuální Zprávy

Čerstvé zprávy a události z domova i ze světa. Aktuality ze světa sportu a financí. Novinky v oblasti módy a bydlení. Zprávy aktuálně.

Profi články

Profi články je portál na vydávání Tiskových zpráv. Profi články je zpravodajsky portál společnosti Press Media. info@press-media.cz, profi-clanky.cz

Aktuality Facebook Like Box

Finmag

Finanční zpravodajství. Business News.

NAVRCHOLU.cz

Foto galerie

Přihlásit se | Design DonV optimalizace PageRank.cz