Kdy refinancovat hypotéku a jak na to

Zdá se vám úroková sazba vaší hypotéky vysoká a podmínky nevýhodné? Nejvyšší čas uvažovat o jejím refinancování. Nejde o nic složitého, hravě to zvládnete. Odměnou vám budou ušetřené peníze. 

Úrokové sazby hypoték a podmínky jednotlivých bank se liší, mnohdy zcela zásadně. Když zjistíte, že podmínky vaší stávající hypotéky už nejsou tak výhodné jako dřív, není na místě si zoufat, ale začít jednat. To, že jste jednou podepsali hypoteční smlouvu neznamená, že u ní musíte setrvat až do konce. Když vám konkurence nabídne výhodnější podmínky, klidně jich využijte.

Refinancování hypotéky je snadné

Refinancování hypotéky rovná se splacení té stávající novým hypotečním úvěrem, který má nižší úrokovou sazbu nebo jiné výhodnější podmínky. 

Víte, že hypotéku můžete splatit předčasně kdykoliv? Když dostanete výhodnější nabídku, neváhejte ji využít.

Kdy je nejlepší čas refinancovat?

O nabídky jednotlivých bank se začněte zajímat minimálně dva měsíce před koncem sjednané doby fixace. Právě to je ten okamžik, kdy byste měli začít vyjednávat o nové úrokové sazbě. Když se pak v době fixace rozhodnete odejít ke konkurenci, vaše stávající banka vám nemůže naúčtovat žádné penále ani jiné poplatky. Stále častěji se však vyplácí odejít i mimo termín fixace, jelikož pokuta za předčasné splácení nemusí být vůbec vysoká. Nezávazné srovnání stojí vždy za to.

Náš tip: Bojíte se, abyste konec sjednané doby fixace nepromeškali? Portál hyponamiru.cz pro vás připravil hlídače hypotéky, který vás upozorní nejen na blížící se konec fixace, ale i na další důležité termíny, třeba na možnost uhradit mimořádnou splátku.

Co si pohlídat?

Rozhodli jste se refinancovat a blíží se konec fixačního období? Začnete se zajímat o nabídky jednotlivých bank. Zaměřte se nejen na výši úrokových sazeb, ale i na poplatky, které s hypotékou souvisí. Jaký je poplatek za sjednání hypotéky? A co poplatek za vedení úvěrového účtu?

Počítejte i s tím, že vám novou úrokovou sazbu nabídne i vaše stávající banka. Porovnejte ji s konkurencí.

Náš tip: Online srovnání hypoték všech bank napříč naším bankovním trhem vám nabídne hypoteční kalkulačka.

Nejčastější mýtus o refinancování

V prvních letech, kdy splácíte hypotéku, připadá velká část splátky na úhradu úroků. Většina lidí si myslí, že když si hypotéku přenesou ke konkurenci, budou zase od začátku platit vyšší úroky a raději nerefinancují. To ale není pravda. Nová banka pokračuje tam, kde ta původní skončila.

Zdají se vám aktuální úrokové sazby výhodné a nechcete riskovat jejich nárust? Refinancovat můžete i dva roky dopředu!

Kdo nechce riskovat růst úrokových sazeb a chce si je už nyní zafixovat, může. Hypotéku totiž můžete refinancovat klidně dva roky dopředu, u Komerční banky dokonce tři roky před koncem fixace. Jak to funguje?

Sjednáte si refinancování hypotéky a tím si zafixujete aktuální úrokové podmínky. Čerpat ji ale budete až po skončení doby fixace. Než přejdete na novou hypotéku, budete splácet jen tu aktuální.

Jak hypotéku refinancovat ve 3 krocích?

  • Krok první: Své aktuální bance oznamte, že se chystáte refinancovat. Zároveň ji požádejte o vyčíslení zůstatku dluhu, souhlas s přistoupením nové banky na druhé místo v zástavě a příslib vymazání zástavního práva k nemovitosti.
  • Krok druhý: Nové bance oznamte, že jste se rozhodli využít její nabídku a budete refinancovat. V takových případech je dobré využít prostředníka, který vás při jednání s bankou bude zastupovat.
  • Krok třetí: Vyplňte žádost a zjistěte si, co bude potřeba doložit. Většinou není třeba nový odhad nemovitosti, banky si vystačí s tím původním.

Jakmile banka obdrží potvrzení o příjmu a původní úvěrovou smlouvu, začne schvalovat. Novou hypotéku může schválit i bez vyčíslení zůstatku původního úvěru, ovšem za předpokladu správně vypočítaného očekávaného zůstatku dluhu. Tím můžete celý proces schvalování výrazně zkrátit. Vyčíslení pak doložíte před čerpáním hypotéky.

Nejste přihlášen. Přihlásit se

Aktuality z domova

Aktuality z domova partner rubriky Zprávy

Aktuální Zprávy

Čerstvé zprávy a události z domova i ze světa. Aktuality ze světa sportu a financí. Novinky v oblasti módy a bydlení. Zprávy aktuálně.

Profi články

Profi články je portál na vydávání Tiskových zpráv. Profi články je zpravodajsky portál společnosti Press Media. info@press-media.cz, profi-clanky.cz

Aktuality Facebook Like Box

Finmag

Finanční zpravodajství. Business News.

NAVRCHOLU.cz

Foto galerie

Přihlásit se | Design DonV optimalizace PageRank.cz