Ztráta motivace pracovat

práce

Nezaměstnanost

Ztráta motivace k práci

Zdá se, že v poslední době se objevuje čím dál tím více dlouhodobě nezaměstnaných lidí, kteří postrádají motivaci k práci. Mezi nejčastější důvody pro ztrátu motivace patří nízká nabízená mzda, nedostatečná praxe či kvalifikace, péče o děti či nevyhovující zdravotní stav.

Úřad práce se dlouhodobě snaží snižovat počet nezaměstnaných lidí. V posledních letech klesá nezaměstnanost a zároveň se zvyšuje počet pracovních míst. Situace vypadá tedy poměrně příznivě. Bohužel, z výše zmíněných důvodů, je pro mnoho lidí stále problém najít vhodné zaměstnání.

Aktivní politika zaměstnanosti

Pokud se člověk zařadí do evidence uchazečů o zaměstnání, přicházejí s tím nejen práva, ale i povinnosti. Mezi výhody se řadí to, že většina nezaměstnaných dostává pravidelnou podporu v nezaměstnanosti. Logicky by se ale uchazeči měli co nejaktivněji snažit najít si práci, s čímž jim mohou pomoci poradenské služby či individuální konzultace na Úřadě práce.

práce

Součást státní politiky zaměstnanosti, tzv. Aktivní politika zaměstnanosti (APZ), podporuje zřizování nových pracovních míst a zároveň poskytuje příspěvky zaměstnavatelům při zaměstnávání uchazečů o zaměstnání, i uchazečům samotným.

Skrze APZ je vysoká šance získat zaměstnání v oblasti veřejně prospěšných prací či společensky účelných pracovních míst. Tuto práci může člověk, pokud chce, vykonávat jen po určitou dobu a tím, že opět získá pracovní návyky, pak snáze najde jiné zaměstnání.

Pracovat či ne

Při zařazení do evidence APZ je však žadatel povinen nemít žádné daňové nedoplatky, nedoplatky na pojištění atp. Na pozicích v oblasti veřejně prospěšných prací obvykle není vyžadován výborný zdravotní stav ani vysoká kvalifikace. Důležité je pouze mít snahu opět začít pracovat.

Velký zájem mají zaměstnavatelé o technické profese, jakými jsou slévač, svářeč, obráběč kovů, obsluha CNC strojů či zámečník. S potřebnou rekvalifikací vám také může pomoci Úřad práce.

Evidenci uchazečů o zaměstnání

Jakmile je člověk v evidenci uchazečů o zaměstnání, má také své povinnosti. Tou nejzásadnější je, že nesmí odmítnout vhodné zaměstnání, aniž by k tomu měl vážný důvod. Vážným důvodem může být péče o dítě či zdravotní důvody. Pokud žadatel odmítne pozici bez takového důvodu, Úřad práce ho může z evidence vyřadit a odebrat mu podporu v nezaměstnanosti.

Ztráta motivace k práci, často způsobená nízkými mzdami, nedostatkem praxe, zastaralou kvalifikací či zdravotním stavem, je problémem, který se Úřad práce snaží řešit opatřeními APZ či cíleným poradenstvím. Cílem je vyrovnat nerovnováhu mezi poptávkou a nabídkou práce. Zdá se, že se to daří, jelikož počet dlouhodobě nezaměstnaných lidí je oproti loňsku nižší asi o 45 tisíc.

Redakce Press-Media

Doporučuje další zajímavé články na mediích

iZprávyDnes.cz

Novinky-Zprávy.cz  

Tiskové-zprávy.eu   

Nejste přihlášen. Přihlásit se

Aktuality z domova

Aktuality z domova partner rubriky Zprávy

Aktuální Zprávy

Čerstvé zprávy a události z domova i ze světa. Aktuality ze světa sportu a financí. Novinky v oblasti módy a bydlení. Zprávy aktuálně.

Profi články

Profi články je portál na vydávání Tiskových zpráv. Profi články je zpravodajsky portál společnosti Press Media. info@press-media.cz, profi-clanky.cz

Aktuality Facebook Like Box

Finmag

Finanční zpravodajství. Business News.

NAVRCHOLU.cz

Foto galerie

Přihlásit se | Design DonV optimalizace PageRank.cz