Zlevňování hypoték v listopadu prudce zbrzdilo. Některé banky dokonce začínají zdražovat

Další zlevnění, ale tentokrát jen minimální. Tak to v listopadu vypadalo na českém hypotečním trhu. Průměrný úrok hypoték klesl z 2,36 % na 2,35 %. Oproti předchozím měsícům je to výrazné zpomalení. A podle odborníků může už v prosinci přijít zdražení.

Zatímco za předchozí dva měsíce klesl průměrný úrok hypoték celkem o čtvrt procentního bodu, v listopadu to bylo jen o jednu setinu. Stejně jako v únoru, kdy zlevňování hypoték odstartovalo.

Listopadový pokles úroků je tak nejmenší za posledních 10 měsíců. A podle analytiků to nemusí být všechno.

„V minulých týdnech zvýšilo úrokové sazby hned několik velkých bank – ČSOB, Hypoteční banka a Česká spořitelna. V průměru úroky u jejich hypoték stouply o 0,2 procentního bodu. Dá se proto čekat, že se toto zdražování projeví na prosincových číslech,” poznamenal hypoteční specialista serveru banky.cz Luboš Gregor.

V prosinci zlevnila pouze jedna banka

Zatímco se zdražováním začalo několik významných poskytovatelů, ke zlevnění se v prosinci odhodlala jen jedna banka – Sberbank. Úroková sazba u jejích hypoték nyní začíná na 2,29 %.

Tip redakce:  Letní kuchyně aneb jak zorganizovat venkovní prostor pro vaření?

Jak zareagují další banky poskytující hypotéky, je zatím otázkou.

„Záleží zejména na vývoji českého hypotečního trhu a na případné změně sazeb na světových mezibankovních trzích. Právě za tyto sazby si banky půjčují peníze, které používají i k zajištění hypoték. Jejich hodnota přitom v posledních měsících rostla. Poskytovatelům tak klesala marže, což je jedním z hlavních důvodů, proč někteří z nich začali zdražovat,” popsal situaci Gregor.

Listopad byl pro banky nejštědřejší

Případné zdražování může zastavit oživení českého hypotečního trhu z posledních měsíců. Nejvýrazněji k němu totiž pomohlo předchozí zlevňování.

„Už říjen přinesl pro letošek rekordní objem poskytnutých hypotečních úvěrů a vzápětí tyto hodnoty ještě překonal listopad. Za tyto dva měsíce české banky půjčily lidem na bydlení zhruba stejnou částku jako za první letošní čtvrtletí,” zdůraznil Gregor.

Z pohledu bank vykázal listopad letos nejlepší čísla ve všech podstatných hypotečních údajích. Počet nových půjček na bydlení se v tomto měsíci vyšplhal na 7 305, jejich objem překonal 18 miliard a průměrná výše vůbec poprvé pokořila hranici 2,5 milionu.

Tip redakce:  Elegantní stojací lampa pokojová lampa do obýváku

I díky tomu mohla část poskytovatelů začít se zdražováním. Podle některých analytiků se totiž ke zvyšování úrokových sazeb odhodlaly zejména banky, kterým se na podzim podařilo splnit letošní plán. Ostatní zatím vyčkávají.

Letošní rok přinesl velký propad

Přestože podzimní údaje řadu bankéřů potěšily, v porovnání s minulými lety jsou tyto výsledky stále podprůměrné. Jen loni v listopadu si lidé vzali 8 617 hypoték za 19,5 miliardy korun. To je přibližně o 1 300 úvěrů a 1,2 miliardy korun víc než letos ve stejném období.

Podobně vyznívají i celoroční statistiky. Za prvních 11 měsíců letošního roku si lidé na bydlení půjčili přes 163,5 miliardy korun, což je zhruba o 40 miliard korun méně než loni ve stejném období.

„Je otázkou, jak bude situace vypadat příští rok. Je pravda, že v posledních měsících zájem o hypotéky mírně rostl, jenže zdražování může tuto situaci opět změnit,” upozornil hypoteční specialista serveru banky.cz Luboš Gregor.

Tip redakce:  Nejrychlejší cesta k vlastnímu domu?

Začátek roku napoví, jaký bude další vývoj

Dá se proto předpokládat, že v nejbližších týdnech budou poskytovatelé spíš vyčkávat na další vývoj trhu. První měsíce přitom bývají zpravidla klidné. Jakékoliv větší výkyvy tak bankám naznačí, co mají čekat.

„Záleží na situaci na světovém mezibankovním trhu a na pokynech České národní banky. Zejména na tom, jestli přistoupí k další úpravě úrokové sazby, za kterou poskytovatelům půjčuje peníze,” dodal Gregor.

Pozor na rozdíly v úrocích i RPSN

Vzhledem k aktuálnímu vývoji se rozdíly mezi úroky, které u nové hypotéky nabízí poskytovatelé, pohybují až kolem 0,7 procentního bodu. A platí to i pro refinancování. Znamená to, že u některých bank za stejnou hypotéku ročně zaplatíte i o 10 000 korun víc než jinde.

Za celou dobu trvání půjčky tak zbytečně přijdete o statisíce korun.

Proto je důležité výběr hypotečního úvěru nepodceňovat. A důkladně prozkoumat nejen úroky, ale také další podmínky.

Důležitým ukazatelem je zejména RPSN. Tato zkratka znamená roční procentuální sazbu nákladů a udává, o kolik přesně hypotéku přeplatíte. Je tedy směrodatnější než úroky.

S porovnáním tohoto ukazatele vám pomůže hypoteční kalkulačka. Zadáte do ní požadované parametry hypotéky a kalkulátor vám najde a srovná nejvýhodnější nabídky na trhu. Včetně jejich RPSN. Nezaplatíte tak ani o korunu víc, než je opravdu nutné.

Nejste přihlášen. Přihlásit se

Aktuality z domova

Aktuality z domova partner rubriky Zprávy

Aktuální Zprávy

Čerstvé zprávy a události z domova i ze světa. Aktuality ze světa sportu a financí. Novinky v oblasti módy a bydlení. Zprávy aktuálně.

Profi články

Profi články je portál na vydávání Tiskových zpráv. Profi články je zpravodajsky portál společnosti Press Media. info@press-media.cz, profi-clanky.cz

Aktuality Facebook Like Box

Finmag

Finanční zpravodajství. Business News.

NAVRCHOLU.cz

Foto galerie

Přihlásit se | Design DonV optimalizace PageRank.cz