Zdravé sebevědomí se může postupně naučit, říká psychoterapeutka
![](http://www.aktualitycz.cz.hyperion.blueboard.cz/wp-content/uploads/2020/04/milenci-nevera-1024x576.jpg)
Člověk s nízkým sebevědomím v mnohých situacích potlačuje sám sebe. A to tím, že se podřizuje ostatním lidem-partnerům, kolegům i kamarádům. Nechce se dostávat do konfliktů či se stát kvůli svému názoru terčem kritiky. Takové dlouhodobé potlačování sebe sama může člověka dotlačit až ke zdravotním problémům psychosomatického rázu. Člověk není spokojený ani duševně. Trápí ho pocity nespokojenosti a frustrace. Co k problémům s nízkým sebevědomím říká psychoterapeutka Miriam Kotrusová?
Nízké sebevědomí se projevuje i nečekanými způsoby
Myslíte si, že člověk s nízkým sebevědomím je jenom ušlápnutá postavička krčící se v koutě? Může a nemusí to tak být. Nízké sebevědomí se může projevovat několika způsoby. Člověk se neodváží říci svůj názor před více lidmi a místo toho souhlasí s názorem dominantnější osoby či někoho, ke komu vzhlíží. Nepustí se do asertivního chování, aby náhodou nevznikl konflikt. Tím vším potlačuje sám sebe i své potřeby.
A někdy to může být přesně naopak. Lidé s nízkým sebevědomím mohou být i agresivní, dominantní a neustále kritizují všechny kolem sebe a jejich činy. Takové chování pramení z odmítání vlastních selhání a přiznání si chyb.
Jak pomůže odbornice z Psychoterapie Praha?
Utváření sebehodnoty a sebedůvěry probíhá už v raném věku. Tento proces je významně závislý na tom, jak kladně byl dotyčný přijímán a podporován svými nejbližšími. „Zdravému sebevědomí se dá naučit, rozhodující je však, pochopit příčiny nízkého sebevědomí a k čemu nám to v životě slouží,“ vysvětluje psychoterapeutka Miriam Kotrusová z Psychoterapie Praha.
Dlouhodobá práce na zdravém sebevědomí se vyplatí. Klient se naučí lépe přijmout sám sebe a psychoterapie mu umožní fungovat v rovnocenných vztazích v rámci rodiny, přátel a neposlední řadě i partnerů.
Individuální psychoterapie jemně vede k pozitivním změnám
Individuální psychoterapii může klient využít v případě, že je už připraven mluvit o svých pocitech, myšlenkách a způsobu života. K individuální psychoterapii se klient dostává poté, co je ochotný změnit svůj dosavadní způsob života a je připraven na nové cesty. Měl by mít motivaci na sobě pracovat i samostatně.
Tato náročná práce se mu bude zaslouženě vracet v podobě lepšího poznání sebe sama, vnímání stinných stránek a řešení problémů zralejším způsobem. V rámci individuální psychoterapie klient získá náhled na sebe, své vztahy i svůj život. „Díky takovému náhledu se člověk bezděčně proměňuje a tím se následně mohou proměňovat i reakce jeho okolí na něj,“ dodává Miriam Kotrusová, která se věnuje problémům s nízkým sebevědomím, individuální psychoterapii a vztahovým problémům.