Založení vlastní kryptoměny
Kryptoměny zažívají obrovský boom. Proč a jakým způsobem si založit vlastní kryptoměnu. Jaké výhody to může mít?
více v článku...
Proč zažívají kryptoměny takový rozmach
Kryptoměny mají celou řadu výhod. Především je to fakt, že nejsou pod vlivem žádné centrální autority. Nikdo je nevydává, netiskne a nemůže tedy ani ovlivnit, například inflací. Žádná banka, vláda, ale ani soukromá společnost je necenzuruje.
Platby v kryptoměnách mohou také být významně rychlejší i levnější. Lze je tedy považovat za vhodnou alternativu klasických peněz.
Digitální měny se tak staly významným investičním nástrojem. V popředí stojí především Bitcoin, jakožto kryptoměna nejznámější. Investičně zajímavé jsou však i jiné projekty. A to zejména ve střednědobém až dlouhodobém časovém horizontu.
Jakým způsobem se ke kryptoměnám staví jednotlivé země
Mnohé jurisdikce tuto problematiku zatím neřeší. Týká se to především ostrovních států jako Belize, Vanuatu, Seychelly. Některé státy se však ke kryptoměnám staví kriticky a od daného odvětví se snaží distancovat a přílišnou regulací odradit finanční instituce včetně retailových zákazníků. Mezi kriticky shlížející státy patří řada států Evropy a Asie.
Nejhlasitějším a nejvýznamnějším kritikem kryptoměn je v posledních letech Čína, především z důvodu „příliš velkých finančních rizik a neregulované spekulaci“. Je však paradoxem, že právě v Číně se soustředí velký počet firem, které se podílejí na tzv. těžbě kryptoměn, která je pro celý krypto průmysl zásadním procesem. Je tedy otázkou, jaké důsledky pro kryptoměnový trh bude tento střet zájmů mít.
Na druhé straně nalezneme i státy, které se k digitálním měnám staví velice vstřícně a podporují je. Je to především Estonsko, které můžeme označit za vůbec první kryptozemi na světě. Estonsko se již v současnosti může chlubit pokročilou úrovní digitalizace veřejné správy.
Zdejší vláda aktivně podporuje blockchainovou technologii. Stát je na tento technologický posun připraven a zaujímá k němu vstřícný a progresivní postoj. To otevírá příležitosti pro řadu podnikatelských záměrů souvisejících s kryptoměnami, ICO[1] či burzou elektronických peněz.
ICO může navíc i sloužit jako zdroj financování. Tokeny nebo digitální měny se nabídnou k prodeji formou veřejné nabídky, tedy ještě dřív, než se měna dostane na burzy. ICO se generuje pomocí softwarové platformy. Využívají jej firmy, které chtějí s využitím kryptoměn vyvinout například novou aplikaci, případně usilují o založení kryptoměny úplně nové.
Jak podnikat s estonskou společností
V souladu s estonskou legislativou je tak regulovaná nabídka tokenů digitální měn. Stejně tak vám tato země umožní i plně regulovanou licenci pro směnu kryptoměn. Rovněž si můžete opatřit licenci k poskytování služby elektronické peněženky.
Žádost o tyto licence se podává prostřednictvím společnosti, která je v Estonsku registrovaná. Tento proces trvá přibližně 2 až 3 týdny, pokud licence DLT řešíte na dálku. V případě koupě ready made společnosti je celý proces pochopitelně znatelně rychlejší.
Výhodou takto zajištěného podnikání je plně regulovaný vstup na trh digitálních měn. Podnikatel získá status finanční instituce. Daňové orgány však žádné zvláštní požadavky v tomto směru nekladou, lze tak říci, že podnikání nebude přetíženo nadměrnou administrativou.
Je však nutné počítat s tím, že v některých případech mohou být coiny a tokeny kvalifikovány jako cenné papíry, což s sebou přináší určité odlišnosti v předpisech a licencích.
Podobně si vlastní společnost určenou k podnikání s kryptoměnami zakládají taktéž podnikatelé (a to i v tuzemsku) na Gibraltaru. Založení společnosti zaměřené na podnikání s kryptoměnami je v tomto případě podobné jako při zakládání jakékoli jiné společnosti. S celým procesem vám rádi poradí na Parkerhill.cz.
[1] Prvotní nabídka kryptoměny neboli tzv. Initial Coin Offering je proces, při kterém mají lidé možnost zakoupit počáteční emisi vznikajícího coinu či tokenu. ICO je paralelou k procesu prvního úpisu akcií u akciových společností.