Zákon o regulaci online hazardních her se o rok opožďuje

Už v roce 2014 se hodně mluvilo o připravovaném zákonu, který by měl sice legalizovat hazardní hry, ale tvrdě je regulovat. Máme tu začátek roku 2016 a zákon stále nikde. Měl začít platit od 1. ledna letošního roku, ale nakonec byl o rok odložen. Babiš tvrdí, že za to může pomalé schvalování Evropskou komisí.

ruleta

Náš ministr financí toužil z hazardu především vytřískat více peněz. Plánoval ho vysoce zdanit, každá hazardní společnost by musela mít licenci, ve hře by byl i online centrální systém, který by zkoumal objem prohraných sázek. Jenže všechno to skončilo jen u plánování. Předběhlo nás už několik evropských států, v poslední době třeba Rumunský úřad pro dohled nad hazardními hrami.

Takhle nějak by to mělo vypadat v Česku

Proces regulace online hazardu byl sice v Rumunsku trochu chaotický, ale nakonec vše dopadlo tak, jak má. Licenci získalo už 13 společností a musely státu zaplatit daně i zpětně za pár předchozích let.

Zákon se navíc netýká jen přímých poskytovatelů, ale taky jakýchkoliv firem a reklamních agentur, které online hazard propagují. To jsou v Rumunsku například weby jako blackjackonline.com.ro nebo stránky o ruletě jocruletaonline.ro. Mohou nabízet pouze značky s licencí, jinak jim hrozí odebrání rumunských domén nebo zablokování přístupu na stránky.

Řeší to tak mnoho států. Blokací konkrétních stránek si pomáhá třeba Turecko, USA zase blokuje transakce na účty určitých společností. Zdanění a licencování ve stylu Rumunska vypadá rozumněji, protože výše uvedené řešení Turecka a USA se dají obcházet.

Budeme mít centrální přehled hráčů

Třeba se za rok už konečně dočkáme. V chystaném zákoně se počítá dokonce s centrálním registrem hráčů. Každý hráč bude mít nastavený maximální limit prohry, který půjde snadno snížit, ale zvyšování bude trvat pár dnů. Hráči si budou nastavovat také dobu, jakou budou hrát. Po jejím uplynutí budou odhlášeni.

Tím by se mělo zabránit růstu počtu lidí závislých na hazardních hrách. Jejich léčba, podpora v nezaměstnanosti a řešení dalších problémů totiž stojí stát nemalé peníze. Ty by ovšem mohlo kompenzovat zdanění online hazardních her. Babiš kdysi prohlásil, že chce nastavit vyšší daň, než mají ostatní evropské země.

Nejste přihlášen. Přihlásit se

Aktuality z domova

Aktuality z domova partner rubriky Zprávy

Aktuální Zprávy

Čerstvé zprávy a události z domova i ze světa. Aktuality ze světa sportu a financí. Novinky v oblasti módy a bydlení. Zprávy aktuálně.

Profi články

Profi články je portál na vydávání Tiskových zpráv. Profi články je zpravodajsky portál společnosti Press Media. info@press-media.cz, profi-clanky.cz

Aktuality Facebook Like Box

Finmag

Finanční zpravodajství. Business News.

NAVRCHOLU.cz

Foto galerie

Přihlásit se | Design DonV optimalizace PageRank.cz