Vyšší odborná škola

Chystáte se na vysokou školu a máte sny, které vaše vybraná škola úplně nesplňuje? Už jste někdy slyšeli o vyšších odborných školách? Tady je jeden článek o jejich výhodách a nevýhodách.

Vyšší

Vyšší odborná škola

Vyšší odborná škola, mezistupeň vzdělání

Tyto školy fungují jako mezistupeň mezi vzděláním středním a tím vysokým. Většinou jsou to školy, které mají přímé zaměření na určitou problematiku. K tomu se také váže to, že v těchto školách najdete praxi, kterou vám jinde na vysokých školách nenabídnou. Ve většině případů mají školy podepsané smlouvy s různými organizacemi, u kterých praxi skládáte, a na konci studia vás čeká průvodní doporučení s osvědčením, které vám přiloží ke zdárně ukončenému studiu. Výhodou tohoto studia může být také to, že vám škola umožní při studiu i pracovat. K tomu se také váže jedna nevýhoda. Velké množství těchto škol jsou soukromé a platíte nemalé školné. Jenže pokud se rozhodnete pro vysokou školu, mohou vás vyhodit a nakonec platit také budete muset. Tedy není to úplně ta největší nevýhoda. A pokud toužíte opravdu po vysokoškolském titulu, existují školy, které vás po ukončení vyšší odborné školy přijmou na pouhý jeden rok. Za tu dobu se přiučíte něčemu novému, vytvoříte bakalářskou práci, složíte státnice a máte titul bakaláře i diplomovaného specialisty. Jednou z nevýhod může být, že toto studium je opět placené nebo se nachází na jiné straně republiky, než jste studovali.

wom

Tento typ škol k nám přišel z Francie a poměrně rychle se usadil v českém školství. Ovšem zákony jsou na něj stále poměrně krátké. Například nikde se nedočtete, jak by měla vypadat vaše závěrečná práce, protože k ní není dána žádná právní norma, která by se měla splňovat. Systém je rozhodně jiný, než byste možná čekali. Zatímco na vysoké škole si volíte sami předměty a občas se na vás nedostane při zápisu na zkoušku, tady je to jinak. Zkoušky musíte splnit v jednom semestru všechny. Opravné termíny máte vždy dva a můžete se na nich domluvit s profesorem. Na hodiny je většinou nutnost chodit, protože si profesoři píší docházku. Připravujete různé prezentace a seminární práce, které vám osvěžují paměť a připravují i na budoucí povolání. Učíte se většinou jen několik dnů v týdnu, za to tam strávíte hodně času. Profesoři na vás mají více času a pamatují si vás. Všechno nakonec záleží na vás. Systém je poměrně ohebný pro obě strany.

Pokud vás už nějaká vyšší odborná škola zaujala, můžete se přihlásit i v době semestru, který už probíhá. Je to dobrý systém pro studenty, kteří nechtějí promarnit svůj čas.

Nejste přihlášen. Přihlásit se

Aktuality z domova

Aktuality z domova partner rubriky Zprávy

Aktuální Zprávy

Čerstvé zprávy a události z domova i ze světa. Aktuality ze světa sportu a financí. Novinky v oblasti módy a bydlení. Zprávy aktuálně.

Profi články

Profi články je portál na vydávání Tiskových zpráv. Profi články je zpravodajsky portál společnosti Press Media. info@press-media.cz, profi-clanky.cz

Aktuality Facebook Like Box

Finmag

Finanční zpravodajství. Business News.

NAVRCHOLU.cz

Foto galerie

Přihlásit se | Design DonV optimalizace PageRank.cz