Vlastní bydlení se v ČR prodraží

Pořídit si vlastní bydlení je v České republice čím dál obtížnější. Ceny bytů se u nás vyšplhaly dokonce na vyšší úroveň než v sousedním Rakousku či Německu.

Ceny bydlení prudce rostou

Nárůst potvrzuje i Český statistický úřad. Zdražení se týká především starších bytů, ty od přelomu tisíciletí podražily trojnásobně. Podobný osud ale potkal i pozemky, které zdražily o 162 %, a rodinné domy. Jejich ceny vzrostly přibližně dvojnásobně. Nemovitosti jsou v současné době na svém historickém maximu. Současně odborníci předpokládají, že zdražování bude pokračovat i v roce následujícím.

Na cenách nemovitostí se podepsalo i opatření ČNB, která bankám již nedovoluje poskytovat tzv. stoprocentní hypotéky. Většina lidí kvůli tomu dosáhne na zhruba 85 % ceny nemovitosti. Za splátku hypotéky pak vydá přibližně 40 % ze svého čistého měsíčního příjmu. Problém tím pádem pořízení vlastního bydlení znamená především pro lidi se středními příjmy. Platy rostou vůči cenám nemovitostí pomaleji a nejvíce to pocítí samozřejmě obyvatelé metropole. Praha se tak potýká s podobným problémem jako Amsterdam.

Dráž se bydlí po celé republice

Takováto situace přitom zdaleka nepanuje pouze v hlavním městě, jak by se mohlo na první pohled zdát. Ceny se šplhají nahoru i na mnoha dalších místech v ČR. Obdobný trend lze zaznamenat rovněž v Brně, Plzni, ale například i v Českých Budějovicích. Naopak nejlevněji vychází ze srovnání Ústecký kraj. Řešením přitom není ani bydlení v nájmu, jejich ceny narůstají také.

Až 30 % bytů se tak prodá coby investice. Byť před takovýmto rozhodnutím mnozí ekonomové varují s odůvodněním, že nástup realitní krize je v budoucnu v podstatě nevyhnutelný a pak bude investiční potenciál nemovitostí dost malý. Koupit byt nyní proto není problém spíše pro osoby s dostatečně vysokými příjmy.

Zároveň je patrný příklon k bydlení ve městech. Lidé opouštějí rodinné domy a začínají preferovat byty. Důvodem zpravidla bývá stěhování za větším množstvím pracovních příležitostí.

2 komentáře od “Vlastní bydlení se v ČR prodraží”

Nejste přihlášen. Přihlásit se

Aktuality z domova

Aktuality z domova partner rubriky Zprávy

Aktuální Zprávy

Čerstvé zprávy a události z domova i ze světa. Aktuality ze světa sportu a financí. Novinky v oblasti módy a bydlení. Zprávy aktuálně.

Profi články

Profi články je portál na vydávání Tiskových zpráv. Profi články je zpravodajsky portál společnosti Press Media. info@press-media.cz, profi-clanky.cz

Aktuality Facebook Like Box

Finmag

Finanční zpravodajství. Business News.

NAVRCHOLU.cz

Foto galerie

Přihlásit se | Design DonV optimalizace PageRank.cz