Velikonoce

Velikonoce jsou nejvýznamnějším symbolickým křesťanským svátkem

Proč symbolickým? Jednoduše proto, že mají symbolizovat nejdůležitější událost křesťanů, a to Ježíšovo zmrtvýchvstání. Přesné datum neznáme, proto bylo nutno vymyslet systém, jak stanovit termín Velikonoc, nejlépe tak, aby bylo odstraněna možnost chyb, například při změně kalendáře.

Tou poslední jsme procházeli od roku 1582, kdy kalendář, pod vládou papeže Řehoře XIII., přecházel z juliánského kalendáře na gregoriánský. Datum Velikonoc se tedy řídí podle fáze měsíce. Důležitý je první úplněk po jarní rovnodennosti (letos 22.4.), podle kterého se určuje nedělní Boží hod Velikonoční.

Velikonoce

Velikonoce

Velikonoce jsou vrcholem postní doby, půstu

Toto období se liší v západním a východním křesťanství a jedná se o přípravu na samotné Velikonoce. Půst zahrnuje jak zdržení se potravy, ale také vykonávaní dobrých skutků a celkově se snažit pracovat na obnově a zvelebování své duše. V římskokatolické církvi začíná půst Popeleční středou, která vychází na čtyřicátý šestý den před Velikonoční nedělí. Postní období je završeno Svatým týdnem, který je už většinou znám i nepraktikujícím křesťanům, pohanům a snad i lidem jiného náboženství.

Svatý týden nalezneme i v kalendáři

Jsou to ty známé dny jako Škaredá středa, Zelený čtvrtek, Velký pátek, Bílá sobota. Samotné období půstu nese barvu fialovou. Méně známe snad mohou být dny předešlé, tedy Květná neděle, Modré pondělí, Šedivé úterý. Ke každému dni pak připadá nějaká tradice nebo pověra. Například Velký pátek je spojován s magickou silou, kdy má docházet k otevírání hor, které vydávají své poklady. Zelený čtvrtek je spojen s pojídání zelené stravy. Posledním dnem Velikonoc je samotná neděle, Boží hod Velikonoční, kdy věřící oslavují Ježíšovo vítězství nad smrtí a vzkříšení. Pondělí, označované jako Červené, pak bylo tradičně období pracovního klidu.

Během časů byly Velikonoční svátky spojovány s oslavou jara a v naších končinách bylo právě toto pondělí spojeno s původně pohanskými svátky. Tradičně se chodí s pomlázkou na koledy.

Nejste přihlášen. Přihlásit se

Aktuality z domova

Aktuality z domova partner rubriky Zprávy

Aktuální Zprávy

Čerstvé zprávy a události z domova i ze světa. Aktuality ze světa sportu a financí. Novinky v oblasti módy a bydlení. Zprávy aktuálně.

Profi články

Profi články je portál na vydávání Tiskových zpráv. Profi články je zpravodajsky portál společnosti Press Media. info@press-media.cz, profi-clanky.cz

Aktuality Facebook Like Box

Finmag

Finanční zpravodajství. Business News.

NAVRCHOLU.cz

Foto galerie

Přihlásit se | Design DonV optimalizace PageRank.cz