Vypořádejte se s jarní únavou

Pojem jarní únava je známý asi každému z nás. Víte ale co se pod ním skutečně skrývá? Obecně tak označujeme celkový pocit fyzického a psychického vyčerpání, který na nás dosedá pravidelně v období končící zimy a začínajícího jara. Příčin, které k tomuto pocitu vedou, je několik. Rozhodně je mezi ně nutno započítat prožité období sníženého slunečního svitu znamenající též sníženou produkci důležitého vitamínu D, který se tvoří z cholesterolu prostřednictvím UV složky slunečního záření. K dalším faktorům, které se na vzniku jarní únavy podílejí, patří i snížený příjem dalších vitamínů, pobyt v přetopených místnostech a s ním spojený kratší čas strávený v průběhu zimních měsíců na čerstvém vzduchu. V neposlední řadě je nutno zmínit i psychickou nepohodu plynoucí z kratšího období denního světla, menších možností pobytu na čerstvém vzduchu atd.

Jarní únava

Jarní únava

Jak se tedy jarní únavy zbavit co nejrychleji? Po pravdě řečeno, není na tom nic moc složitého. Návod na odbourání nepříjemných pocitů spojených s jarní únavou logicky plyne již z popisu jejich příčin. Rozhodně si co nejvíce prodlužte pobyt na čerstvém vzduchu a snažte se co nejvíce využít prvních skutečně slunečných dní. Velmi důležitou roli hraje samozřejmě jídelníček. Hlídejte si na talíři dostatečné množství ovoce a zeleniny, nezapomeňte též na ryby, coby další zdroj vitamínu D. Hodně spěte, nesnažte se své tělo ošidit a dopřejte mu tolik spánku, kolik potřebuje. To, že byste se měli snažit vyhnout stresu je spíše obecné pravidlo (to se ale týká koneckonců i rad předchozích), podle kterého bychom se měli řídit celoročně.

Jak vidíte, jarní únava je věcí přirozenou, rozhodně se nejedná o nějakou civilizační chorobu spojenou s moderním způsobem života. Stejně jako my ji prožívali i naši předkové. Při dodržování určitých jednoduchých pravidel lze navíc poměrně jednoduše zmírnit její projevy a rychleji se přes nepříjemné období přenést. Přesto všechno je ale na místě jedno varování, dejte si pozor, abyste za jarní únavu nezaměnili projevy nějakých vážnějších zdravotních komplikací. Pokud se vám zdá, že její příznaky trvají již příliš dlouho, neváhejte a svěřte se svému lékaři. Ne každá únava, je totiž ta jarní.

Nejste přihlášen. Přihlásit se

Aktuality z domova

Aktuality z domova partner rubriky Zprávy

Aktuální Zprávy

Čerstvé zprávy a události z domova i ze světa. Aktuality ze světa sportu a financí. Novinky v oblasti módy a bydlení. Zprávy aktuálně.

Profi články

Profi články je portál na vydávání Tiskových zpráv. Profi články je zpravodajsky portál společnosti Press Media. info@press-media.cz, profi-clanky.cz

Aktuality Facebook Like Box

Finmag

Finanční zpravodajství. Business News.

NAVRCHOLU.cz

Foto galerie

Přihlásit se | Design DonV optimalizace PageRank.cz