Václavské náměstí čeká na nové stánky s občerstvením

Již vloni v červnu schválili pražští radní novelu tržního řádu, díky které by měli z Václavského náměstí zmizet nevkusné stánky s s rychlým občerstvením. Prodej klobás a baget měl skončit posledním prosincovým dnem, nicméně zatím se tak nestalo, provozovatelům běží výpovědní hlůta.

„Od prvního ledna nemohou na základě tržního řádu čtyři stánky prodávat zboží. Po uběhnutí výpovědní lhůty 31. ledna by měly být stánky odstraněny,“ slíbil mluvčí Prahy Vít Hofman.

Václavské náměstí unikát Prahy

Ze seznamu tržních míst a tudíž i z Václavského náměstí by měly v dohledné době zmizet čtyři z pěti posledních stánků s občerstvením, které ještě na náměstí zbyly. Do konce letošního roku by měl ale skončit i ten zcela poslední, ten co stojí na rohu Vodičkovy ulice.

Ukončení prodeje ve zmíněných stáncích uvítala i Monika Vlková ze Sdružení Nového Města pražského a celé záležitosti dodala i důvody: „ Stánků, zejména s občerstvením, je na náměstí zbytečně velký počet. Jejich vzhled, umístění a sortiment naprosto neodpovídají významu Václavského náměstí.“

Zhruba před pěti lety na jednom z nejrušnějších českých náměstí fungovalo víc jak dvacet stánků se skoro identickým sortimentem. Už v té době magistrát zrušil většinu nájemních smluv.

Podle mluvčí Prahy 1 Veroniky Blažkové, ale stánky nemusí z náměstí zmizet tak rychle: „Odvážet stánky ve chvíli, kdy se bohužel ještě nezačalo s revitalizací dolní části Václavského náměstí, nám připadá bezdůvodné.“ řekla MF DNES mluvčí Prahy 1 Veronika Blažková.

Plánovaná oprava podle projektu ateliéru Jakub Cigler Architekti počítá s tím, že se na náměstí objeví čtyři řady platanů, nové lavičky a fontány, povrch bude ze štípané žulové dlažby doplněný zajímavou moziakou. Počítá se také s vytvořením ramp pro budoucí vznik podzemních garáží nebo s přípojkamy inženýrských sítí pro nové stánky. Těch rozhodně nebude tak velké množství jako před několika lety a navíc si magistrát jejich vznik podmínil jednotným vzhledem, který bude odpovídat poloze v centru památkové zóny.

Dokonce ateliér Jakuba Ciglera už novou podobu stánků navrhl a to přes názor samotného Ciglera. Podle něj by i do budoucna mělo zůstat náměstí bez stánků, k celé situaci ale dodává: „Je to věc rozhodnutí města, nikoliv architekta. Lepší by bylo, když by se zkvalitnily služby v kamenných prodejnách.“

Rekonstrukce nezačala kvůli protestům

Projekt na obnovu a modernizaci Václavského náměstí je už z roku 2005, byl několikrát upravován a podle posledních informací by rekonstrukce měla začít již příští rok. Pět měsíců práce, přibližně 200 milionů korun to jsou čísla vztahující se k úpravě náměstí mezi Můstkem a Vodičkovou ulicí.

Přestože už loni v listopadu vydal pražský stavební úřad územní rozhodnutí nutné k vydání stavebního povolení, plánovaná rekonstrukce nemusí vůbec začít ve stanoveném termínu. Proti rozhodnutí se jako majitel velké části veřejné komunikační sítě odvolala Česká telekomunikační infrastruktura (CETIN). Připomínky k projektu má například i Národní památkový ústav nebo Klub za starou Prahu.

Dočká se tak svatý Václav důstojného okolí? Kdy se pražané budou moci za podobu Václavského náměstí konečně přestat stydět?

Redakce Press-Media

Doporučuje další zajímavé články na mediích

i-Články.cz

Svět-Ženy.cz

Press-News.cz

Nejste přihlášen. Přihlásit se

Aktuality z domova

Aktuality z domova partner rubriky Zprávy

Aktuální Zprávy

Čerstvé zprávy a události z domova i ze světa. Aktuality ze světa sportu a financí. Novinky v oblasti módy a bydlení. Zprávy aktuálně.

Profi články

Profi články je portál na vydávání Tiskových zpráv. Profi články je zpravodajsky portál společnosti Press Media. info@press-media.cz, profi-clanky.cz

Aktuality Facebook Like Box

Finmag

Finanční zpravodajství. Business News.

NAVRCHOLU.cz

Foto galerie

Přihlásit se | Design DonV optimalizace PageRank.cz