V pracovní době k lékaři?

K lékaři se chodit musí, ale co na to zaměstnavatel

Pracovní volno na takzvaně nezbytně nutnou dobu jako je např. návštěva lékaře vám zaměstnavatel musí poskytnout. A co když potřebujete doprovodit člena rodiny? Podle zákoníku stačí, když to zaměstnavateli oznámíte a on vás musí z práce uvolnit. Není to však vždy tak lehké a jednoznačné.

Návštěva lékaře patří k takzvaným překážkám při výkonu práce. Na dobu strávenou u lékaře musí zaměstanavatel poskytnout pracovní volnos náhradou mzdy až na určité vyjímky. Vše podle stanovených předpisů.

Tip redakce:  Truck Race Most – IVECO

Následující podmínky:

  • ošetření ve zdravotnickém zařízení, které má smlouvu s vaší zdravotní pojišťovnou. Vše nejlépe v místě bydliště.
  • zjistit zda není možné vyšetření mimo pracovní dobu
  • můžete si však vybrat i jiné zdravotnické zařízení, které ať už je  vzdáleno od pracoviště 10 minut chůze či dvě hodiny autem.
  • zaměstnatel vám však nahradí jen strávenou dobu, která by byla u nejbližšího lékaře

Doprovod člena rodiny k lékaři

Nárok  máte na volno v případě, že na vyšetření doprovázíte člena rodiny. Nemusí to být jen dítě, ale i manžel, družka, rodiče, prarodiče i rodiče vašeho manžela/ky. V takových to případech poskytne náhradu mzdy jednomu z rodinných příslušníků na dobu nutnou, nejvýše však na jeden den.

Tip redakce:  PR články

Nevhodná omezení od zaměstnavatele

Někdy přicházejí různá omezení od zaměstnavatele ohledně čerpání pracovního volna, návštěvy lékaře atd. To ovšem nemá podporu v právních předpisech. Pokud je doba nezbytně nutná k vyšetření delší než zaměstnavatel stanový, dochází k omezování práv zaměstnance.

Redakce Press-Media

Doporučuje další zajímavé články na mediích

InternetPressMedia.cz

PRwebs.cz

Profi-články.cz

Nejste přihlášen. Přihlásit se

Aktuality z domova

Aktuality z domova partner rubriky Zprávy

Aktuální Zprávy

Čerstvé zprávy a události z domova i ze světa. Aktuality ze světa sportu a financí. Novinky v oblasti módy a bydlení. Zprávy aktuálně.

Profi články

Profi články je portál na vydávání Tiskových zpráv. Profi články je zpravodajsky portál společnosti Press Media. info@press-media.cz, profi-clanky.cz

Aktuality Facebook Like Box

Finmag

Finanční zpravodajství. Business News.

NAVRCHOLU.cz

Foto galerie

Přihlásit se | Design DonV optimalizace PageRank.cz