V pracovní době k lékaři?

K lékaři se chodit musí, ale co na to zaměstnavatel

Pracovní volno na takzvaně nezbytně nutnou dobu jako je např. návštěva lékaře vám zaměstnavatel musí poskytnout. A co když potřebujete doprovodit člena rodiny? Podle zákoníku stačí, když to zaměstnavateli oznámíte a on vás musí z práce uvolnit. Není to však vždy tak lehké a jednoznačné.

Návštěva lékaře patří k takzvaným překážkám při výkonu práce. Na dobu strávenou u lékaře musí zaměstanavatel poskytnout pracovní volnos náhradou mzdy až na určité vyjímky. Vše podle stanovených předpisů.

Následující podmínky:

  • ošetření ve zdravotnickém zařízení, které má smlouvu s vaší zdravotní pojišťovnou. Vše nejlépe v místě bydliště.
  • zjistit zda není možné vyšetření mimo pracovní dobu
  • můžete si však vybrat i jiné zdravotnické zařízení, které ať už je  vzdáleno od pracoviště 10 minut chůze či dvě hodiny autem.
  • zaměstnatel vám však nahradí jen strávenou dobu, která by byla u nejbližšího lékaře

Doprovod člena rodiny k lékaři

Nárok  máte na volno v případě, že na vyšetření doprovázíte člena rodiny. Nemusí to být jen dítě, ale i manžel, družka, rodiče, prarodiče i rodiče vašeho manžela/ky. V takových to případech poskytne náhradu mzdy jednomu z rodinných příslušníků na dobu nutnou, nejvýše však na jeden den.

Nevhodná omezení od zaměstnavatele

Někdy přicházejí různá omezení od zaměstnavatele ohledně čerpání pracovního volna, návštěvy lékaře atd. To ovšem nemá podporu v právních předpisech. Pokud je doba nezbytně nutná k vyšetření delší než zaměstnavatel stanový, dochází k omezování práv zaměstnance.

Redakce Press-Media

Doporučuje další zajímavé články na mediích

InternetPressMedia.cz

PRwebs.cz

Profi-články.cz

Nejste přihlášen. Přihlásit se

Aktuality z domova

Aktuality z domova partner rubriky Zprávy

Aktuální Zprávy

Čerstvé zprávy a události z domova i ze světa. Aktuality ze světa sportu a financí. Novinky v oblasti módy a bydlení. Zprávy aktuálně.

Profi články

Profi články je portál na vydávání Tiskových zpráv. Profi články je zpravodajsky portál společnosti Press Media. info@press-media.cz, profi-clanky.cz

Aktuality Facebook Like Box

Finmag

Finanční zpravodajství. Business News.

NAVRCHOLU.cz

Foto galerie

Přihlásit se | Design DonV optimalizace PageRank.cz