V posledních desetiletích se udržitelnost, ekologie a především recyklace staly trendem a prioritou pro mnoho z nás. Čím dál více si uvědomujeme dopad našeho životního stylu na životní prostředí a naši společnost. Zajímáme se o své okolí i o to, jak bude naše planeta vypadat pro generace našich potomků. Jsou tyto problémy fenoménem pouze poslední doby, nebo se s nimi potýkáme již od pradávna? A jaký průmysl překvapivě velkou měrou přispívá ke vzniku těchto problémů?
Trocha historie
Lidé se potýkali s problémem nedostatku surovin i většího množství odpadu již v pravěku. Tehdy se však jednalo převážně o biologický odpad, jehož zpracování a další využití bylo vzhledem k tehdejším poměrům mnohem snazší. Později s rozvojem měst se odpad začal hromadit a bylo tedy třeba přijít s řešením, které by tento problém eliminovalo. Odpad se tak díky rozhodnutí těch nejpovolanějšíchzačal vyvážet za města a začaly se vytvářet první skládky. Recyklace a třídění v dnešním slova smyslu také nejsou výdobytkem poslední doby. Naopak, recyklovalo se již v dávných dobách – například sklo v antice, kov v Anglii za 2. světové válkyči bronz v době bronzové. Později se začaly přidávat papír, vlna, kovy čitaké elektrospotřebiče.
Co je vlastně recyklace?
Recyklace představuje velmi složitý technologický proces, jež se snaží z odpadů vytvořit nové materiály a produkty, které poslouží k dalšímu užití. Recyklovat lze sklo, plasty, papír, pneumatiky, elektroodpad, autovraky, textilie a mnohé další. Není se tedy čemu divit, že existuje nespočet projektů, organizací a společností, kterým není naše okolí lhostejné, a tak pomáhají se vzděláním, osvětou, ale například i se sběrem a další recyklací nejrůznějších produktů.
Nenápadný záškodník
Ač se to nemusí na první pohled zdát, právě oděvní průmysl je po ropném průmyslu 2. největším světovým znečišťovatelem. Přes 97 % textilu (což je zhruba 200 000 tun textilu ročně) totiž končí na skládkách. Není tedy divu, že se mnoho organizací a projektů věnuje právě této problematice. Například i projekt Potex, který pomáhá ve sběru a následném zpracování použitého textilu, se pyšní speciálními oranžovými kontejnery, jež jsou umístěny po Praze a jejím okolí. Do kontejnerů můžeme vkládat použitý textil, obuv, hračky či další doplňky. Textil je následně rozdělen do dvou kategorií – na kousky, které jsou poslány do neziskových organizací a zbylé odpadní textilie, ze kterých se následně pomocí recyklace vyrábí čisticí hadry, vycpávky do autosedaček, papír či bankovky.
A co vy, zajímáte se o své okolí? Třídíte nebo pomáháte i jinou cestou?