Udržitelnost a recyklace– fenomény poslední doby

V posledních desetiletích se udržitelnost, ekologie a především recyklace staly trendem a prioritou pro mnoho z nás. Čím dál více si uvědomujeme dopad našeho životního stylu na životní prostředí a naši společnost. Zajímáme se o své okolí i o to, jak bude naše planeta vypadat pro generace našich potomků. Jsou tyto problémy fenoménem pouze poslední doby, nebo se s nimi potýkáme již od pradávna? A jaký průmysl překvapivě velkou měrou přispívá ke  vzniku těchto problémů?

Trocha historie

Lidé se potýkali s problémem nedostatku surovin i většího množství odpadu již v pravěku. Tehdy se však jednalo převážně o biologický odpad, jehož zpracování a další využití bylo vzhledem k tehdejším poměrům mnohem snazší. Později s rozvojem měst se odpad začal hromadit a bylo tedy třeba přijít s řešením, které by tento problém eliminovalo. Odpad se tak díky rozhodnutí těch nejpovolanějšíchzačal vyvážet za města a začaly se vytvářet první skládky. Recyklace a třídění v dnešním slova smyslu také nejsou výdobytkem poslední doby. Naopak, recyklovalo se již v dávných dobách – například sklo v antice, kov v Anglii za 2. světové válkyči bronz v době bronzové. Později se začaly přidávat papír, vlna, kovy čitaké elektrospotřebiče.

Tip redakce:  Vyšší odborná škola

Co je vlastně recyklace?

Recyklace představuje velmi složitý technologický proces, jež se snaží z odpadů vytvořit nové materiály a produkty, které poslouží k dalšímu užití. Recyklovat lze sklo, plasty, papír, pneumatiky, elektroodpad, autovraky, textilie a mnohé další. Není se tedy čemu divit, že existuje nespočet projektů, organizací a společností, kterým není naše okolí lhostejné, a tak pomáhají se vzděláním, osvětou, ale například i se sběrem a další recyklací nejrůznějších produktů.

Nenápadný záškodník

Ač se to nemusí na první pohled zdát, právě oděvní průmysl je po ropném průmyslu 2. největším světovým znečišťovatelem. Přes 97 % textilu (což je zhruba 200 000 tun textilu ročně) totiž končí na skládkách. Není tedy divu, že se mnoho organizací a projektů věnuje právě této problematice. Například i projekt Potex, který pomáhá ve sběru a následném zpracování použitého textilu, se pyšní speciálními oranžovými kontejnery, jež jsou umístěny po Praze a jejím okolí. Do kontejnerů můžeme vkládat použitý textil, obuv, hračky či další doplňky. Textil je následně rozdělen do dvou kategorií – na kousky, které jsou poslány do neziskových organizací a zbylé odpadní textilie, ze kterých se následně pomocí recyklace vyrábí čisticí hadry, vycpávky do autosedaček, papír či bankovky.

Tip redakce:  Nadělte pod stromeček radost

 

A co vy, zajímáte se o své okolí? Třídíte nebo pomáháte i jinou cestou?

Nejste přihlášen. Přihlásit se

Aktuality z domova

Aktuality z domova partner rubriky Zprávy

Aktuální Zprávy

Čerstvé zprávy a události z domova i ze světa. Aktuality ze světa sportu a financí. Novinky v oblasti módy a bydlení. Zprávy aktuálně.

Profi články

Profi články je portál na vydávání Tiskových zpráv. Profi články je zpravodajsky portál společnosti Press Media. info@press-media.cz, profi-clanky.cz

Aktuality Facebook Like Box

Finmag

Finanční zpravodajství. Business News.

NAVRCHOLU.cz

Foto galerie

Přihlásit se | Design DonV optimalizace PageRank.cz