Studijní povinnosti na vysoké škole

Být studentem vysoké školy není vždy procházka růžovým sadem. Zatímco před nástupem do prvního ročníku budoucí vysokoškoláci žijí s představou nepovinných přednášek a spousty volného času, jakmile proplouvají jednotlivými ročníky, získávají jejich naivní představy jasnou podobu, která je pro většinu z nich nemilým překvapením. Mezi studijní povinnosti na vysoké škole patří psaní studentských prací – seminární, bakalářské a disertační. Poprat se s jejich zadáním a dospět až ke zdárnému cíli – tedy obhájení své práce – nedokáže každý.

Seminární práce – prezentace teoretických či praktických znalostí

 

Seminární práce – mezi studenty nazývána seminárka – představuje zhodnocení teoretických nebo praktických znalostí, které student získal na vysoké škole. Jedná se o postupnou přípravu na psaní závěrečných prací. Mnoho studentů seminárky s nadhledem přirovnává k psaní slohových prací na střední škole, byť seminární práce vyžadují daleko více znalostí a náležitostí. Základem úspěchu je správné zvolení tématu pro seminární práci, ve kterém by si student měl být jistý a měl by mít dostatek podkladů pro jeho následné zpracování – literatura a literární zdroje. Cílem seminární práce je rozebrat problematiku, ukázat kritické uvažování a výběr vhodné selekce a na závěr samostatné vyhodnocení své práce a shrnutí získaných informací.

 

seminární práce
Seminární práce

 

Bakalářská práce – přehled o daném tématu a jeho obhájení

 

Bakalářské práce jsou jednou z podmínek pro řádné ukončení tříletého bakalářského studia a povinností studenta vysoké školy není jen je sepsat, ale i patřičně obhájit. Bakalářské práce jsou zadávané s předstihem a to již v předposledním ročníku. Podcenit sepsání a obhajobu této práce není na místě, neboť v případě selhání student neukončí své vzdělání. Důležité je zvolit takové téma, které studenta skutečně zajímá a jehož vypracování jej bude bavit. Mělo by jít o takové téma, které rozvine nejsilnější stránky studenta.

Disertační práce – prokázání schopností doktoranda

 

Disertační práce – rovněž nazývaná disertačka – je po rozsahové i odborné stránce nejnáročnějším akademickým textem, který musí student vysoké školy vypracovat, chce-li získat doktorský titul. Cílem disertační práce je prokázat, že student ovládá svůj studijní obor na takové úrovni, aby mohl být považován za autoritu a že k dané problematice má co říci. V disertačce je třeba projevit orientaci v daném vědeckém diskursu. Ke psaní disertační práce by měl student přistupovat zodpovědně.

Nejste přihlášen. Přihlásit se

Aktuality z domova

Aktuality z domova partner rubriky Zprávy

Aktuální Zprávy

Čerstvé zprávy a události z domova i ze světa. Aktuality ze světa sportu a financí. Novinky v oblasti módy a bydlení. Zprávy aktuálně.

Profi články

Profi články je portál na vydávání Tiskových zpráv. Profi články je zpravodajsky portál společnosti Press Media. info@press-media.cz, profi-clanky.cz

Aktuality Facebook Like Box

Finmag

Finanční zpravodajství. Business News.

NAVRCHOLU.cz

Foto galerie

Přihlásit se | Design DonV optimalizace PageRank.cz