Sociální pojištění
Vedle daní z příjmů je sociální pojistění hlavní příčinou, proč jsou naše mzda či plat každoměšíčně snižovány. Ale co to vlastně sociální pojištění je? Stručně řečeno, skládá se z pojistného na důchodové zabezpečení, příspěvku na politiku zaměstnanosti a z nemocenského pojištění. A z čeho se tedy vypočítává? Dle zákona je vyměřovacím základem součet příjmů, které jsou předmětem daně z příjmů fyzických osob a nejsou od ní osvobozeny a které zaměstnavatel zúčtuje v souvislosti se zaměstnáním.
Největší částka ze sociálního pojištění jde na důchodové zabezpečení a jen malá část na „politiku zaměstnanosti“. Na druhou stranu nás může potěšit, že čím větší jsou naše odvody na sociální pojištění, tím vyšší důchod (starobní) můžeme očekávat.
Všechny podrobnosti jsou nad rámec totho článku, takže se zaměřme třeba jen na maximální vyměřovací základ. Výše pojistného je omezena i zhora maximálním vyměřovacím základem. V roce 2012 došlo ke změně u maximálního vyměřovacího základu, který již nečinil 72násobek průměrné mzdy, ale pouze 48násobek průměrné mzdy. Maximální vyměřovací základ za rok 2012 tedy činil 1.206 576 Kč, zatímco v roce 2011 činil maximální vyměřovací základ 1.781 280 Kč.
Samozřejmě většina pracujících lidí se k této částce nedostane, ale pro uklidnění, k čemu nebo na co sociální zabezpečení pomáhá? Můžeme říci, že jsou to tři směry, za prvé sociální dávky, které jsou pojistným plněním v případě nemohoucnosti získat vlastní zdroje příjmů, a to třeba z důvodu nemoci nemocenskými dávkami, ztráty zaměstnání podporami v nezaměstnanosti, ve stáří starobním důchodem či v nedospělosti dětskými přídavky. Dále můžeme uvést sociální azyly při ztrátě domova a v sociálních službách pomoc postiženým lidem s tělesnou nebo duševní vadou.