SEO a proč je dobré ho znát

SEO, tato tři písmena jsou pro mnohé majitele a tvůrce webů stále záhadnou zkratkou, o které mnoho neví. Při tom je v současné době použití této metody v podstatě nutností, bez které jejich web prakticky nikdo nenajde. Zkratka SEO pochází z anglického termínu Search engine optimalization, jež bychom mohli přeložit jako optimalizace pro vyhledávače nebo optimalizace nalezitelnosti. Co si pod tímto termínem představit a jak může prospět webovým stránkám, si vysvětlíme na následujících řádcích.

Co je to SEO?

SEO je marketingový nástroj, který se zaměřuje na zvýšení viditelnosti v rámci neplacených (organických) výsledků. SEO zahrnuje jak technické, tak kreativní prvky vedoucí ke zlepšení hodnocení a návštěvnosti a také ke zvýšení pozornosti vyhledávačů. SEO má mnoho aspektů, od volby těch správných (klíčových) slov na stránkách až po použití správných odkazů, které návštěvníky dovedou k cíli. Občas se SEO zjednodušuje na úpravu stránek, tak aby jim co nejlépe rozuměly vyhledávače. Často se ale zapomíná na lidi, jejichž potřebám by stránky měly odpovídat především. Vhodně použité SEO tedy stránky harmonicky upraví jak pro návštěvníky, tak i pro vyhledávače.

Proč si každá stránka zaslouží SEO?

Většina návštěvníků přichází na stránky přes některý z hlavních vyhledávačů. U nás je to hlavně Google a Seznam.cz, v zahraničí se do trojice ke Googlu připojuje ještě Bing a Yahoo!. V současné době jim začínají konkurovat sociální sítě, přesto se však většina uživatelů stále spoléhá při hledání informací, produktů i služeb právě na tyto hlavní vyhledávače.

Můžeme si představit, že každý vyhledávač funguje jako dálnice se spoustou billboardů a odboček, které případné návštěvníky zaujmou a přivedou na konkrétní stránky. Pokud tedy vyhledávač neumí stránku najít nebo není přidána do jeho databáze, tak ji ve výsledcích vyhledávání nezobrazí (=nevytvoří na ni onen billboard na pomyslné dálnici). Účelem SEO je tedy učinit stránku viditelnou pro vyhledávač a poskytnout mu takové informace, jež zajistí zobrazování stránek správnému okruhu uživatelů.

Proč vyhledávač nenajde stránky bez SEO?

Vyhledávače jsou chytré, ale potřebují naši pomoc. Velké vyhledávače stále vylepšují své technologie, aby procházely stránky více do hloubky a mohly tak uživatelům poskytnou lepší výsledky. Nicméně každý vyhledávač má svá omezení. Zatímco dobře udělané SEO přivede tisíce návštěvníků a zvýší pozornost, pár špatně provedených kroků může celou stránku dostat na chvost výsledků vyhledávání, kde bude její viditelnost minimální.

Kromě toho úprava obsahu ve formě, která je dostupná vyhledávačům, pomůže zvýšit rating webu. To mu zajistí místo na pozicích, kde jej uživatelé najdou snáz. Internet je místem s vysokou soutěží a ti, kteří používají SEO mají rozhodující převahu při získávání návštěvníků a potenciálních zákazníků.

Můžeme si SEO udělat sami?

Metoda je SEO je velmi komplexní a rozsáhlá, ale mnoho lidí dokáže pochopit její základy. I malá znalost však může přinést velké změny. Základní informace i kurzy SEO pro začátečníky jsou na mnoha stránkách přístupné bez poplatku. Pokud tedy zapojíte trochu snahy, určitě se dostanete na dobrou cestu k lepším pozicím ve výsledcích vyhledávání.

Úspěch ovšem nezávisí jen na tom, kolik času a úsilí jste ochotni celému procesu SEO věnovat, ale i na složitosti vaší stránky. Možná se nakonec obrátíte na experty, kteří vše vyřeší za vás. I zde je nutné si dobře vybrat. Některé firmy se hlouběji zaměřují na určitá témata či specifické metody, jiné naopak volí širší a obecnější přístupy. Ať už se rozhodnete pro cokoliv, je nutné mít pevný základ, kterého se vždy budete držet.

Redakce Press-Media

Doporučuje další zajímavé články na mediích

iZprávyDnes.cz

Novinky-Zprávy.cz   

Tiskové-zprávy.eu  

Nejste přihlášen. Přihlásit se

Aktuality z domova

Aktuality z domova partner rubriky Zprávy

Aktuální Zprávy

Čerstvé zprávy a události z domova i ze světa. Aktuality ze světa sportu a financí. Novinky v oblasti módy a bydlení. Zprávy aktuálně.

Profi články

Profi články je portál na vydávání Tiskových zpráv. Profi články je zpravodajsky portál společnosti Press Media. info@press-media.cz, profi-clanky.cz

Aktuality Facebook Like Box

Finmag

Finanční zpravodajství. Business News.

NAVRCHOLU.cz

Foto galerie

Přihlásit se | Design DonV optimalizace PageRank.cz