Rekuperace tepla – pokud ji firmy na Západě budou ignorovat, nemají na globálním trhu šanci
Velké průmyslové objekty v Číně za pomoci rekuperace využívají opětovně 30 % – 40 % tepla, které by jinak bez užitku vypustily do okolí. V USA může rekuperace snížit emise skleníkových plynů v průmyslu až o 20
Rekuperace tepla je jedním z účinných nástrojů snížení emise skleníkových plynů, ke kterému se v rámci Pařížské dohody zavázaly všechny země světa s výjimkou USA, Sýrie a Nikaragui. Podle Amerického energetického úřadu je 50 % tepla vygenerováno provozem průmyslových komplexů v USA vypouštěno do ovzduší jako „odpad“. Opětovné využití tohoto tepla může snížit spotřebu elektrické energie v průmyslu až o 20 % a zároveň tak snížit emise skleníkových plynů o 20 %.
Vzhledem k tomu, že zhruba třetinu poptávky po teplu tvoří v rozvinutých zemích průmysl, představovalo by snížení emise skleníkových plynů v průmyslu značný pokles emisí v jednotlivých vyspělých ekonomikách jako takových, bez nutnosti výrazných změn v energetickém mixu ( i když bez těch to úplně nepůjde).
Realizace zpětného využívání odpadového tepla přitom ukazují, že úspory mohou být nemalé i na straně provozních nákladů průmyslových firem viz níže uvedený příklad úspor společnosti automotive průmyslu.
více v článku...
Příklad spotřeby tepla společnosti z automotive průmyslu
Zdroj: 23rd CIRP Conference on Life Cycle Engineering
Při osmihodinovém provozu může firma z tohoto příkladu ušetřit opětovným využíváním odpadového tepla řádově tisíce eur denně a více než jeden milion eur ročně!
Úspory spojené s opětovným využíváním odpadového tepla jsou natolik významné, že rekuperační jednotky zavádí průmyslové objekty ve všech koutech světa, dokonce i v USA, která coby největší znečišťovatel ovzduší odmítla účast na Pařížské dohodě. Pro podniky je rekuperace výraznou pomocí při zvyšování své konkurenceschopnosti.
Čínské firmy řeší rekuperací výpadky v dodávkách tepla a svou konkurenceschopnost v prostředí rychle rostoucích mezd
Poté, co rekuperaci začaly ve větší míře využívat společnosti v Číně, pro které bylo opětovné využívání tepla jedním ze způsobů snížení své závislosti na nově dodávaném teplu (které bylo v některých oblastech nestabilní), nemají firmy na Západě s globálními ambicemi víceméně na výběr. Pokud nebudou výrazně snižovat své provozní náklady, budou je i na „domácích“ trzích postupně vytlačovat agresivnější konkurenti z Východu, kterým se sice snižuje prostor konkurence levnou pracovní silou, mají však obrovskou výhodu právě v nízkých provozních nákladech.
Zdroje: