Recenze Orwellových esejí

Je pravdou, že množství mnou recenzovaných knih není tak vysoké, abych jimi byl zavalen ve své pracovně, v přihrádce se mi nehromadí nezaplacené účty a okolí stolu není pokryto silnou vrstvou prachu ani moly prožraným nábytkem. Dnešní recenze bude na soubor knih, shrnující esejistické dílo významného spisovatele a novináře minulého století, George Orwella. Právě jedna z esejí je zaměřena na recenzenty, proto jsem se rozhodl začít tímto úvodem.

Orwell

Spisovatel George Orwell

Orwellovu Farmu zvířat či 1984 zná dozajista většina z nás. Předpokládám však, že podvědomí veřejnosti o existenci esejí již není tak velké, nebo je obsaženo jen v určitých kruzích. Například milovníci čaje budou znát esej Šálek dobrého čaje z roku 1946.
Pojďme si představit konkrétně recenzovaný soubor knih. Do dnešního dne vyšly tři svazky ze čtyř plánovaných, jenž se opírají o anglický originál Essays z roku 2002, vydané nakladatelstvím Everyman’s Library. V českém překladu, který pořídila Kateřina Hilská, manželka českého odborníka na dílo Shakespearovo, vychází v nakladatelství Argo. První svazek vyšel v roce 2013 a každý následující rok další. Ke konci roku 2016 by se měla řada uzavřít posledním, čtvrtým, svazkem. Tím dojde k vydání obsáhlého Orwellova díla, čítajícího 241 esejí, recenzí a novinových sloupků z let 1928-1949.
První díl nese název Lev a jednorožec:Eseje I.(1928–1941), druhý Ohlédnutí za španělskou válkou:Eseje II.(1942–1944) a doposud poslední díl Úpadek anglické vraždy:Eseje III.(1945-1946). Není možno zde stručně shrnout celý obsah knih, jelikož se zabývají mnoha tématy. Některé eseje jsou spíše odpočinkové čtení, kupříkladu již zmíněný Šálek dobrého čaje, kde jsou vypíchnuta důležitá pravidla pro správný postup přípravy. Dále zde nalezneme texty, kde autor popisuje, proč a jak se dostal ke psaní, vzpomínky na jeho práci v knihkupectví, nebo zážitky z působení v Barmě. Z jeho novinářské praxe nalezneme množství novinových sloupků, nazvaných Jak to vidím já, reagující na dobové dění v Anglii, ve světě a jiné postřehy. Témata jsou ve velké míře politická a některá i v dnešní době aktuální, sloužící k zamyšlení. Zajímavá je esej Vy a atomová bomba, popisující tuto hrozivou zbraň jako strategický nástroj k upevňování moci, již tak mocných zemí. Nutno podotknout, že atomová bomba se v době vydání nalézala pouze v rukou USA. Orwell psal také recenze a hned v prvním díle si můžeme přečíst jednu na Mein Kampf od Adolfa Hitlera. Tam se kromě rozboru dočteme i o autorovu názoru na německého diktátora. Opět zajímavá retrospekce do doby prvních let druhé světové války. Při čtení naleznete náznaky jeho politických utopických románů, kterými se především proslavil.
Pokud se na řadu podíváme po vizuální stránce, všechny knihy jsou v brožovaném vydání s přebalem v barvě neutrálně šedé, doplněné barvou rozlišující konkrétní díl. Design je jednoduchý, moderní a povedený. Každý článek je vhodně nadepsán písmem, podobajícím se klasickému psacímu stroji. Také je uvedeno kde, v kterém periodiku, a kdy článek vyšel.

book-orwell
Co říci závěrem? Jednoznačně pochvala všem, kteří stáli za vydáním této série. Nakladatelství Argo je již dlouho známo kvalitním portfoliem vydaných knih, které bývají i graficky velice vydařené a stávají se hodnotnou částí každé domácí knihovny. Překlad paní Hilské je příjemný a čtivý. O hodnotě vydaných esejí svědčí i to, že finanční podporu poskytlo Ministerstvo kultury České Republiky. Knihy by se měly stát povinnou součásti každého milovníka tohoto autora, ale doporučil bych je i příležitostným čtenářům, kteří v obsahu volně přeskakovat a číst si podle momentální nálady, času nebo zájmu a je opravdu z čeho vybírat. Teď už nezbývá než čekat na poslední díl.

Nejste přihlášen. Přihlásit se

Aktuality z domova

Aktuality z domova partner rubriky Zprávy

Aktuální Zprávy

Čerstvé zprávy a události z domova i ze světa. Aktuality ze světa sportu a financí. Novinky v oblasti módy a bydlení. Zprávy aktuálně.

Profi články

Profi články je portál na vydávání Tiskových zpráv. Profi články je zpravodajsky portál společnosti Press Media. info@press-media.cz, profi-clanky.cz

Aktuality Facebook Like Box

Finmag

Finanční zpravodajství. Business News.

NAVRCHOLU.cz

Foto galerie

Přihlásit se | Design DonV optimalizace PageRank.cz