Kde vznikl Halloween

Halloween patří mezi nejoblíbenější americké svátky. Rozděluje podzim od zimy a život ode smrti. Alespoň tak je popisován v historii svého počátku. Halloween je svátek plný pověr, masek a oslav a sahá až ke keltskému kořenu jménem Samhaim. V osmém století, 1.listopdu se stal papež Řehoř III. svatým mučedníkem a tento den se stal svátkem Všech Svatých. Předvečer tohoto dne lidé pojmenovali Samhaim, později Halloween.

Halloween

Halloween

Halloween jako marketingový tah

Až jedna čtvrtina všech sladkostí v Americe se prodá právě na oslavy Halloweenu. Prodejci se předhánějí v prodeji originálních kostýmů, konají se velké slavnosti, pronajímají se auly a jen samotná výzdoba domu vyjde jednoho Američana na cca 5.000 amerických dolarů. Na celou oslavu Halloweenu padne ročně 6 miliard dolarů.

Z historie

Pro Kelty znamenal Samhaim konec úrody a nastolení chladné zimy. Věřilo se, že 31.října vstanou duchové z mrtvých a vrátí se na zem mezi své blízké. Keltové si byli jistí, že tito duchové mají na svědomí škodu na úrodě a přivolání temného zimního období. Na oslavu Samhaimu se vždy ve středech vesnic rozdělaly vysoké ohně, pálily se zvířata jako oběti božstvu a Keltové se oblékli do netradičních kostýmů. V průběhu dalších čtyřseti let se Samhaim spojil se keltské oslavy spojily s římskou oslavou Feralia a Pomona. Symbolem těchto oslav se stalo jablko,které dodnes charakterizuje i Halloween. V osmém století, kdy se tedy do popředí dostal již známý Halloween, se tyto oslavy výrazně omezily hlavně v Nové Anglii, kde to zakazovala protestantská víra. Na jihu země se však do oslavy zapojila většina etnických skupin a v druhé polovině devatenáctého století se stal Halloween každoroční tradicí. Lidé se oblékali do kostýmů duchů a zvířat, mnoho přistěhovalců žebralo u domů peníze. Dostávali však pouze ovoce či chléb.

Dnes se na oslavu Halloweenu pohlíží stejně důležité jako na Den Díkuvzdání a tento svátek je samozřejmě nejoblíbenější hlavně u dětí, které si domů přinesou plno sladkostí.

Nejste přihlášen. Přihlásit se

Aktuality z domova

Aktuality z domova partner rubriky Zprávy

Aktuální Zprávy

Čerstvé zprávy a události z domova i ze světa. Aktuality ze světa sportu a financí. Novinky v oblasti módy a bydlení. Zprávy aktuálně.

Profi články

Profi články je portál na vydávání Tiskových zpráv. Profi články je zpravodajsky portál společnosti Press Media. info@press-media.cz, profi-clanky.cz

Aktuality Facebook Like Box

Finmag

Finanční zpravodajství. Business News.

NAVRCHOLU.cz

Foto galerie

Přihlásit se | Design DonV optimalizace PageRank.cz