První máj – Svátek práce a lásky

Květen, měsíc lásky. Toto vžité označení pro pátý měsíc v roce však není tradicí nikterak novou. Do současné tradice naší země významně zasáhl český romantický básník Karel Hynek Mácha, který v letech 1835-1836 napsal své vrcholné dílo, Máj. Začátek básně znají všichni a nejedna rádiová či televizní stanice, případně tisk, jej každý rok s radosti připomínají. Pojďme nepřerušit tuto tradici.

První máj

První máj

Byl pozdní večer – první máj –
večerní máj – byl lásky čas.
Hrdliččin zval ku lásce hlas,
kde borový zaváněl háj.

První den měsíce května je současně oblíbeným dnem i ideologistických režimů, které jej využívali k prezentacím svých hlavních myšlenek. Proto mladší generace svátek i takto vnímají a přivlastňují jej k předrevolučnímu politickému režimu, což pak může vést i k odmítání významnosti dne. To by však bylo chybou. Například tradice stavění májek je známá již od středověku. Stejně tak i pálení čarodějnic, které je spíš smutnou vzpomínkou na temné stránky evropské historie. Ale už samotný název, květen, je upozorněním na to, že se příroda začíná ve velkém probouzet, rostliny začínají kvést. Lidovou slovesností se mezi lidmi šíří pranostiky, ze kterých je patrná důležitost tohoto měsíce a jaká bude během roku úroda.

Filipa Jakuba mráz – to obilí plný klas.
Filipa Jakuba dešť – to zlá zvěst.

Vraťme se však k tomu, co bylo načato. První máj je také oslavován jako Svátek práce. Proč? A od kdy tomu tak je? Abychom se dozvěděli odpověď, musíme se vrátit o více než sto let zpátky, až do roku 1886, do amerického města Chicaga. Prvního května tam probíhala masová demonstrace dělníků, kteří požadovali pouze osmihodinovou pracovní dobu. V té době byla běžná pracovní doba 12 až 14 hodin, o několik desítek let dříve dokonce až 16 hodin. Demonstrace si vyžádala také ztráty na životech. Připomínáme si tedy i tento boj za, pro nás již běžné, pracovní podmínky.

Svátek práce byl oblíbeným svátkem nacistického Německa i pozdější komunistické vlády. Jejich stoupenci i dnes, legálně či nelegálně, pokračují v tradici. Toho využívají i opoziční skupiny, vytvářející své anti-demonstrace.

máj

Nenechme se však odradit předsudky, nebo negativními projevy politických a názorových skupin a užijme si volný den. Muži, hlavně nezapomeňte políbit svou drahou polovičku pod rozkvetlou třešní. A pokud se počasí nevydaří, náhradní program jistě nebude těžké zajistit. V tento den se veřejnosti otvírají běžně nepřístupné prostory továren, muzeí, historických a přírodních památek.

Nejste přihlášen. Přihlásit se

Aktuality z domova

Aktuality z domova partner rubriky Zprávy

Aktuální Zprávy

Čerstvé zprávy a události z domova i ze světa. Aktuality ze světa sportu a financí. Novinky v oblasti módy a bydlení. Zprávy aktuálně.

Profi články

Profi články je portál na vydávání Tiskových zpráv. Profi články je zpravodajsky portál společnosti Press Media. info@press-media.cz, profi-clanky.cz

Aktuality Facebook Like Box

Finmag

Finanční zpravodajství. Business News.

NAVRCHOLU.cz

Foto galerie

Přihlásit se | Design DonV optimalizace PageRank.cz