Prut rybáře nedělá, ale pomoct může
Žádný rybář se neobejde bez rybářského prutu. Můžete sice přijet jen tak k vodě, uříznout si proutek a navázat na něj provázek nebo vlasec, ale otázkou je, co tímto způsobem chytíte. A taky jako moc udivené budou pohledy kolemjdoucích. Samotný prut z vás určitě neudělá super rybáře, ale správná volba vhodného prutu vám může hodně pomoci.
Dnes už je na trhu k dispozici nepřeberné množství všech možných a velmi kvalitních rybářských prutů věhlasných značek, stačí si jen vybrat. Základní dělení je na skládací a teleskopické, dále si můžete vybrat právě podle oblíbené značky a dalších parametrů, ale nejdůležitější je vědět, co budete chtít chytat. Každá rybolovná technika totiž vyžaduje trochu jiný typ prutu.
V tomto textu se soustředíme na pruty pro lov sladkovodních ryb. Základní dělení je podle druhu ryby, kterou chceme chytat. Máme tak odolné a pevné kaprové pruty (CARP), a to teleskopické i děličky (dvou či třídílné), které zvládnou i těžší ryby. Dále existují pruty i na ještě větší ryby – pruty sumcové, nebo na mrštné dravce, tedy pruty štikařské a candátové.
Lehké nástrahy v podobě umělých mušek dopraví na správné místomuškařské pruty s muškařskou šňůrou. Naviják je u tohoto typu prutů umístěn pod rukojetí. Dále se muškařské pruty dělí dle váhy a druhu muškařské šňůry.
Pokud se chystáte chytat menší až střední ryby z břehu potoka či řeky, případně z místa kousek od břehu, tak nejvhodnější volbou je pickerový prut, který je velmi jemný a má minimální prodlevu, takže to, že ryba zabrala, víte okamžitě. Ještě starším způsobem jak vyrazit na menší ryby, je tzv. plavaná, pro kterou budete potřebovatplavačkové pruty, neboli MATCH (matchové) pruty bez navijáku a bez oček.
Mezi aktivní rybolovné techniky patří lov s přívlačí. Jeho podstatou je vyhledávání vodních predátorů, kteří jsou následně vláčenou nástrahou provokováni k útoku. Na tento typ lovu jsou určeny přívlačové nebo přívlační pruty dlouhé 180 – 270 cm. Tato rybolovná technika bývá označkována také jako třpytkaření.
V posledních letech získávají stále vyšší popularitu také feederové pruty se speciální ohebnou špičkou, která citlivě reaguje na záběr menších a středních ryb. Výhodou je, že špičky na prutu můžete vyměňovat a otestovat si, jaká tuhost špičky se hodí do kterého typu proudu. Pokud chcete pohyby špičky dobře vidět, vyberte si tu, která má výraznou reflexní barvu.
V nabídce jsou i nerůznější speciální pruty. Například pilkerové čipilkrovací pruty jsou určeny pro lov ryb ve velkých hloubkách, takže se hodí pro mořské rybaření například v Norsku. Nejznámější značky prutů jsou Shimano, Jaxon, Daiwa nebo Saenger.
Ne každý rybář ví, jaký prut si koupit. A málokdy to ví jeho rodina, pokud mu chce prut věnovat jako dárek. Proto je dobré si zjistit více informací, nebo si nechat poradit. Stovky typů rybářských prutů najdete i na rybářském e-shopu www.obchodprorybare.cz. Pokud si nebudete jisti svým výběrem, tým aktivních rybářů pracujících v tomto e-shopu vám ochotně poradí, jak si vybrat dokonalý prut přesně podle vašich představ.