Při výběru toho pravého domova myslete na dostatek prostoru i sousedy
Jak ukazuje vývoj, koronavirová krize trh s nemovitostmi nijak zásadně neovlivnila. Poptávka trvale převyšuje nabídku, a proto ceny bytů, domů i pozemků nadále rostou. Koupit bydlení za rozumné peníze se tak stává stále těžším úkolem. Víte, na co si dát pozor před koupí vysněného domova a jak najít příjemné místo pro život?
Zdroj: Pixabay
Pro začátek je dobré zorientovat se ve svých představách. Sepište si na papír, co od nového bydlení očekáváte a bez čeho se neobejdete. Pokládejte si otázky typu: Chci bydlet ve městě, nebo na venkově? Preferuji rodinný dům, či byt? Dalším krokem je pak volba vhodných dispozičních rozměrů. Při rozhodování myslete na to, aby měli všichni členové domácnosti dostatek prostoru a soukromí. A to i do budoucna.
Dostatek místa je základ
Pro pár či někoho, kdo žije single, je vhodný spíše malý byt o dispozici 1 + kk, 1 + 1, 2 + kk či 2 + 1. Garsoniéra, tedy obytná místnost s improvizovanou kuchyní a oddělenou koupelnou, se hodí pro jednoho člověka, který v bytě netráví příliš času. Rodina zase naopak ocení více místa i úložného prostoru.
S financováním vám pomůže hypotéka
Sehnat rodinný dům například v hlavním městě je stále těžší, stejně tak financovat jeho koupi. Většina lidí tak sahá po bankovních službách a produktech. Nejjednodušším způsobem, jak dosáhnout na vlastní bydlení, je hypotéka. Nezapomeňte však, že Česká národní banka zpřísnila podmínky pro její získání. Nyní musíte doložit z vlastních prostředků alespoň 10 % z ceny nemovitosti.
Nestačí vám finance? Vsaďte na menší města
Mnoho rodin kvůli špatné bytové situaci ve velkých městech nakupuje pozemky a domy v jejich blízké dojezdové vzdálenosti, tedy v oblasti zhruba do 30 kilometrů. A na co si dát při výběru pozor? Jestliže nevlastníte auto, vybírejte lokality s hustou dopravní infrastrukturou. Menší města či obce obvykle disponují veškerou občanskou vybaveností, do které patří třeba školky, školy, obchody, lékařské ordinace či dětská hřiště. Tyto lokality jsou také vhodné pro ty, kteří mohou pracovat většinu času z domova nebo jimž nevadí každodenní dojíždění, které je mnohdy psychicky náročné.
Zkontrolujte prostředí i sousedy
Stěhování do satelitního městečka zvažte. Obvykle v nich totiž nenajdete nic jiného než obytné domy. Bez vlastního vozu se tak daleko nedostanete. Při výběru toho pravého domova nezapomínejte ani na okolí a sousedy. Jak na vás působí prostředí? Umíte si představit, že tam strávíte zbytek života? Toho, kdo by měl žít vedle vás, se nebojte trochu oťuknout, zkuste na to jít přes milou sousedskou návštěvu, díky které si uděláte vlastní představu.