Když stavební úřad zavelí. Kdy může rozhodnout o odstranění stavby?

K demoličním a bouracím pracím nedochází denně. Zatímco někdy za zbouráním nemovitosti stojí vlastník, který chce pozemek využít ke zcela jiným účelům, jindy za demolicí stojí stavební úřad. Ano, i stavební úřad může zavelet a tím pádem může dojít k zbourání stavby. Otázkou zůstává, kdy na to má stavební úřad právo. Samozřejmě není možné zbourat nemovitost jen tak – bez důvodu. 

Pozor na nemovitosti na černo

K čemu stále častěji a častěji dochází, je bourání takzvaných “černých staveb” čili objektů, které byly postaveny na černo. Mnoho lidí si ani neuvědomuje, že bydlí v domě postaveném bez stavebního povolení, ovšem později na svou nevědomost mohou doplatit. Jiní si jsou zase moc dobře vědomi toho, že dům stojí bez ohlášení úřadům, tudíž ti s možným zaklepáním na dveře trošku počítají. 

Tip redakce:  Novinka v řešení úložných prostor ve firmě i skladu– regál na míru

V každém případě když se přijde na černou stavbu, stavební úřad může zavelet a nemovitost strhnout. Stavby na černo totiž byly postaveny za porušení podmínek, které stavební zákon stanovuje. 

Ohrožují nemovitosti kolemjdoucí?

Kdy také může dojít ke zbourání nemovitosti na základě rozhodnutí stavebního úřadu, je ve chvíli, kdy se zjistí, že nemovitost ohrožuje kolemjdoucí. Týká se to většinou starých, chátrajících a dlouho neopečovávaných nemovitostí, jejichž stav je opravdu závadný a je jenom otázkou času, kdy se objekt sám propadne. 

Dům se také může zbourat, pakliže by jeho samovolné chátrání ohrožovalo majetek třetích osob, nikoli tedy jen kolemjdoucí. 

Může dojít i ke zrušení stavebního povolení

Další situací, ve které může stavební úřad strhnout stavbu, je okamžik, kdy se zruší vdané stavební povolení. Ke zrušení většinou dochází tehdy, kdy se například narazí na mimořádně cenný archeologický nález. V takovém případě se nemůže dál pokračovat ve stavbě.

Tip redakce:  3 tipy, jak vybrat správnou stolní lampu

Nejste přihlášen. Přihlásit se

Aktuality z domova

Aktuality z domova partner rubriky Zprávy

Aktuální Zprávy

Čerstvé zprávy a události z domova i ze světa. Aktuality ze světa sportu a financí. Novinky v oblasti módy a bydlení. Zprávy aktuálně.

Profi články

Profi články je portál na vydávání Tiskových zpráv. Profi články je zpravodajsky portál společnosti Press Media. info@press-media.cz, profi-clanky.cz

Aktuality Facebook Like Box

Finmag

Finanční zpravodajství. Business News.

NAVRCHOLU.cz

Foto galerie

Přihlásit se | Design DonV optimalizace PageRank.cz