Po stopách malého “Vény” Straky Šumavou

Kdy by neznal už takřka kultovní filmy o soužití malého městského kluka a jeho dědečka, tak trochu nevrlého hajného. Jednotlivé filmy dokumentují nejen rozvíjející se vztah dvou zdánlivě nesourodých osobností, ale také krásu Šumavy. Podívejme se alespoň na pár míst, která můžete ve zmíněné trilogii nalézt.

šumava

U dědečka v hájence

Začít pochopitelně musíme v hájence, která se stala útočištěm malého Vaška. Chalupa dodnes stojí a naleznete ji jen kousek od silnice spojující Sušici se Srním. Stačí vyjet serpentýnami z údolí Vydry, a na začátku obce Srní odbočit doprava. Silnička vedoucí k vyrovnávací nádrži elektrárny na Vydře se vine těsně kolem zmíněné chalupy, která je však v soukromém vlastnictví a tudíž veřejnosti nepřístupná. Dalším často snímaným objektem byla pila na Kvildě. Bohužel řadu let tento objekt chátral a stále se nemohl dočkat nového majitele, který by mu dal smysluplné využití. Teprve nedávno se objevil projekt, podle kterého by tu měl vzniknout hotel s welness centrem. Uvidíme, zda se projekt podaří dotáhnout do úspěšného konce a Kvilda se zbaví své nechvalné dominanty.

Šumava křížem krážem

Dobrodružství Vaška a jeho dědy se však odehrávala i na jiných místech Šumavy. Zmiňme alespoň některé. Autobus, který Vaška na Šumavu přivážel, projížděl obcí Horská Kvilda a zastavoval u bývalého obchůdku, ze kterého je dnes hospůdka oblíbená u běžkařů i pěších turistů. Chybět nemohly ani záběry od říčky Vydry či z Chalupské slati, zatímco ostatní přírodní záběry se natáčely na pozemcích vimperského polesí. Neúprosný tok času se projevuje i na Šumavě. Spousta věcí se mění, některé dokonce mizí. Platí to o svérázné Zmijákově chalupě, která stávala v první zatáčce pod Srním. Ta již ožívá jen na televizních obrazovkách.

Nejste přihlášen. Přihlásit se

Aktuality z domova

Aktuality z domova partner rubriky Zprávy

Aktuální Zprávy

Čerstvé zprávy a události z domova i ze světa. Aktuality ze světa sportu a financí. Novinky v oblasti módy a bydlení. Zprávy aktuálně.

Profi články

Profi články je portál na vydávání Tiskových zpráv. Profi články je zpravodajsky portál společnosti Press Media. info@press-media.cz, profi-clanky.cz

Aktuality Facebook Like Box

Finmag

Finanční zpravodajství. Business News.

NAVRCHOLU.cz

Foto galerie

Přihlásit se | Design DonV optimalizace PageRank.cz