Pamlsková vyhláška v našich školách

Od začátku letošního roku začala na základních školách platit pamlsková vyhláška. V praxi to znamená, že bufety a provozovatelé jídelních automatů nesmí nabízet nezdravé potraviny. Prodej nezdravých potravin je přitom na základních školách zakázán už od minulého roku, do letošního ledna však neexistovala vyhláška určující, co je za nezdravou potravinu považováno, a co není. Proto vznikla pamlsková vyhláška, kterou vydalo Ministerstvo zdravotnictví, a která začala platit již v září roku 2016. Školy ji ale musí dodržovat až od začátku tohoto roku.

Původně se vyhláška vztahovala i na střední školy, na podnět ministryně školství Kateřiny Valachové z ní byly ale střední školy vyjmuty. Porušení tohoto zákazu prodeje nezdravých potravin se zatím trestat nebude, nicméně i tak už na mnohých školách bufety jejich provozovatelé uzavřeli.

Ministerstvo zdravotnictví si vydáním této vyhlášky slibuje snížení výskytu nadváhy a obezity v populaci, kterou způsobuje nadměrná konzumace právě nezdravých potravin.

více v článku...

Co tedy zakazuje pamlsková vyhláška?

– Energetické nápoje a výrobky obsahující kofein (s výjimkou čaje);

– výrobky obsahující umělá sladidla s výjimkou žvýkaček bez cukru;

– výrobky nesmí obsahovat trans mastné kyseliny pocházející z částečně ztužených tuků;

– v obložených bagetách a pečivu nesmí být obsažen kečup, majonéza, dresink, ani hořčice;

– ovocné a zeleninové šťávy a nektary nesmí obsahovat přidaný cukr, za který je považován i med či melasa;

– u mléčných výrobků, pečiva a nesmažených výrobků z masa, vajec nebo luštěnin jsou stanoveny limity soli, cukru a tuku. Sýry tedy například nesmí obsahovat více než dva gramy soli a třicet gramů tuku na sto gramů potraviny;

– zpracovanou zeleninu a ovoce lze prodávat pouze za předpokladu, že neobsahuje více než půl gramu soli nebo jeden gram přidaného cukru ve sto gramech této potraviny.

Co tedy v bufetech a automatech lze prodávat?

Stále prodejné a tedy dle Ministerstva zdravotnictví vhodné jsou například jogurty s müsli, ovoce či různě zdravým způsobem plněné pečivo.

Jak vyhláška funguje na víceletých gymnáziích?

Pokud příslušná škola dokáže zamezit přístupu školou povinných žáků (tedy právě žáků věkově odpovídajících žákům základních škol), bufety s nezdravými potravinami může provozovat nadále. Starších žáků se pak vyhláška netýká.

Období bez sankcí je pouze přechodné

Období, po které se dodržování vyhlášky nebude trestat, je přechodné a bude trvat maximálně několik měsíců. Jeho konec oznámí ministerstva školství a zdravotnictví na základě vyhodnocování výsledků kontrol. Ty budou právě v tomto „mezidobí“ probíhat. Ministryně Valachová uvedla, že kontroloři budou na příslušných školách vysvětlovat, které konkrétní potraviny jsou zakázané a z jakého důvodu. Budou také prý navrhovat případná alternativní řešení.

Tereza Juřicová

Redakce Press-Media

Doporučuje další zajímavé články na mediích

Press-News.cz

Seznam-Novinek.cz

InternetPressMedia.cz

redakce: