Den vzdělanosti

Sedmého dne měsíce dubna můžete v kalendáři narazit na významný den nesoucí označení Den vzdělanosti.

Vzdělanost

Vzdělanost

Co si tímto dnem připomínáme?

Je to již 668 let co byla Karlem IV. v Praze založena univerzita nesoucí jeho jméno – tedy Univerzita Karlova. Přesto, že za samotným založení stojí více dokumentů a listin, které byly vydány v letech 1347-1349, je právě rok 1348 tím hlavním, kdy byly vydány dokumenty obsahující také zakládací listiny jediné vysoké školy na sever od Alp a na východ od Paříže. Tento rok byl celkově významný pro českou kulturu. Karel IV. je již dva roky českým králem a povyšuje Pražské město na metropoli Říše římské. Země Koruny české, název jenž se poprvé objevuje, se tímto stávají jedním z center evropské vzdělanosti a kultury.

Letošní rok (2016) je navíc ještě významnější, jelikož oslavujeme 700 let od narození samotného Karla IV.

Nevnímejme tedy tento den jako uměle vytvořený významný den, ale jako skutečnou oslavu české vzdělanosti a našeho národa.

Nejste přihlášen. Přihlásit se

Aktuality z domova

Aktuality z domova partner rubriky Zprávy

Aktuální Zprávy

Čerstvé zprávy a události z domova i ze světa. Aktuality ze světa sportu a financí. Novinky v oblasti módy a bydlení. Zprávy aktuálně.

Profi články

Profi články je portál na vydávání Tiskových zpráv. Profi články je zpravodajsky portál společnosti Press Media. info@press-media.cz, profi-clanky.cz

Aktuality Facebook Like Box

Finmag

Finanční zpravodajství. Business News.

NAVRCHOLU.cz

Foto galerie

Přihlásit se | Design DonV optimalizace PageRank.cz