Opencard a co nás čeká s novou Lítačkou

Opencard nebo Lítačka

Od března se v Praze vydává nová karta pro městskou hromadnou dopravu – Lítačka. Tato nová čipová karta nahrazuje předešlou Opencard. Pokud má cestující platnou Opencard, nemusí si Lítačku pořizovat. Opencard musí vyměnit za Lítačku, až jakmile skončí platnost průkazky. Datum platnosti naleznete na své kartě, kvůli prodlužování karet ale toto datum nemusí platit, a proto si ho ověřte ve validátoru ve stanicích metra či v infocentrech Dopravního podniku hlavního města Prahy (DPP).

Co je Lítačka

Lítačka je vlastně čipová karta, na kterou si nahrajete kupon MHD. Platí všude tam, kde platí váš kupon. To znamená, že ji můžete využít v metru, tramvaji, autobusu, ale také ve vlaku, lanovce na Petřín či přívozu. Lítačku je možné, stejně jako předešlou Opencard, používat jako průkazku do knihovny a podobných institucí.

V čem se Lítačka liší od předešlé Opencard? Tak například aplikace Parkování již není podporována. Po dobu platnosti vaší Opencard ji však stále využívat můžete. Pokud vám na Opencard zůstanou peníze pro parkování před koncem platnosti, budou vám proplaceny.

Lítačka nahradí Opencard

Lítačka slouží tedy k tomu, aby usnadnila cestování po celé Praze. Na kartu si nahrajete elektronické kupony, které zakoupíte na vybraných pobočkách či e-shopu DPP. Využijete ji na všechny městské hromadné prostředky, ale také jako čtenářský průkaz do Městské knihovny.

Opencard a Lítačka

Opencard a Lítačka

První pobočkou byla ta ve Škodově paláci, za poslední měsíce poboček ale přibylo. V červenci se ve Škodově paláci otevřela druhá výdejna. Krátce nato bylo zřízeno prodejní místo ve vestibulu metra Roztyly a Hradčanská, ale také v budově Centrálního dispečinku DPP v ulici Na Bojišti. V brzké době se plánuje otevření provozu desítek dalších prodejních míst, mimo jiné i v pražské Městské knihovně.

Kolik vyhotovení Lítačky stojí? Standardní vyhotovení první karty do dvou týdnů stojí rovných 100 korun. Vyhotovení online pouze polovinu. Pokud pouze přecházíte z Opencard na Lítačku, pak vás vyhotovení karty do 14 dnů bude stát 50 korun a při zvolení možnosti online vás to nebude stát vůbec nic.

Redakce Press-Media

Doporučuje další zajímavé články na mediích

iZprávyDnes.cz

Novinky-Zprávy.cz  

Tiskové-zprávy.eu 

Nejste přihlášen. Přihlásit se

Aktuality z domova

Aktuality z domova partner rubriky Zprávy

Aktuální Zprávy

Čerstvé zprávy a události z domova i ze světa. Aktuality ze světa sportu a financí. Novinky v oblasti módy a bydlení. Zprávy aktuálně.

Profi články

Profi články je portál na vydávání Tiskových zpráv. Profi články je zpravodajsky portál společnosti Press Media. info@press-media.cz, profi-clanky.cz

Aktuality Facebook Like Box

Finmag

Finanční zpravodajství. Business News.

NAVRCHOLU.cz

Foto galerie

Přihlásit se | Design DonV optimalizace PageRank.cz