Obchodní centrum Lužiny – pozitivní změna

Pražské sídliště Lužiny prochází v posledních letech velmi pozitivními změnami a klube se do krásy. Nemalou měrou k této proměně přispělo i nově zrekonstruované třípodlažní obchodní centrum Lužiny, které bylo slavnostně znovuotevřeno v květnu 2014 a které nyní disponuje prodejní plochou téměř 16.000 m2.

OC Lužiny

Obchodní centrum Lužiny

Za rekonstrukcí chátrající budovy stojí společnost OC Lužiny, která je vlastněna skupinou privátních investorů Urban Developers and Investors (UDI). Ta koupila objekt od potravinového domu Billa, který byl posledním majitelem objektu a neměl zájem na větším rozvoji celého centra. Billa nicméně v centru zůstala a je nyní jeho největším nájemcem.

Hlavním cílem společnosti UDI bylo vybudovat zde pro místní obyvatele moderní a prosperující nákupní centrum. Samotná rekonstrukce je zajímavá také tím, že na ní pracovala stejná dvojice architektů, která stvořila i původní stavbu z roku 1991 – tedy architekti Prof. Ing. akad. arch. Alena Šrámková a Prof. Ing. arch. Ladislav Lábus. Ti při projektování interiérů vycházeli především z požadavků doby, budoucích nájemců a hlavně z potřeb místních obyvatel. Proto je zde mimo řadu obchodů hlavně městská knihovna, pošta, banky, ordinace praktických lékařů, lékárna a restaurace s minipivovarem.

Budova byla zrekonstruována velmi radikálně a „od základů“. Investice se vyšplhala zhruba na částku půl miliardy korun. Z původního objektu zbyl jenom vnitřní skelet s obvodovým pláštěm. Atrium bylo zastřešeno, byly obnoveny podlahy, upraveno okolí budovy a zasazena nová zeleň. Spolu s rekonstrukcí došlo i k opravě dvou přilehlých ploch východním a západním směrem, které byly přizpůsobeny pro parkování jak pro rezidenty, tak pro návštěvníky centra. V rámci obnovy došlo rovněž ke změně dispozic. V interiéru bylo vytvořeno sedmdesát obchodních jednotek. Koneckonců právě tento typ modernizace je trendem posledních let.

OC Lužiny po rekostrukci

OC Lužiny po rekostrukci

Centrum je cíleno především na místní obyvatele, přitom ale vytíženost centra rozhodně není malá – podle průzkumu investora kolem budovy denně projde téměř 18 tisíc lidí, celkově až 6,5 milionu osob za rok. Do rozsáhlého komplexu mohou lidé vstupovat dvěma vchody, přičemž první je vybudován přímo u východu ze stanice metra Lužiny, druhý je umístěný ve 2. podlaží na její opačné straně.

OC Lužiny před rekostrukcí

OC Lužiny před rekonstrukcí

Jak to už u větších městských staveb bývá, nevyhnula se rekonstrukce obchodního centra protestům některých místních. Obyvatelé protestovali proto, že ve stavebním plánu chyběla tvorba nových parkovacích míst. Trnem v oku místním bylo i rušení činnosti některých z předchozích nájemců. To se investor snažil eliminovat tím, že všem původním nájemcům byl přednostně nabídnut pronájem v novém centru a bylo pouze na nich, zda se rozhodli své provozovny zachovat. Všechny připomínky a stížnosti se investor snažil operativně řešit ke spokojenosti obyvatel. Vyřešil i problematiku zachování průchodu centrem, který byli místní zvyklí využívat. Rozšířil otevírací dobu průchodu a zajistil ostrahu centra, takže se obyvatelé ani jejich děti nemusí obávat procházet centrem i v nočních hodinách.

Ostatně výsledek můžete porovnat sami buď z přiložených fotografií nebo vlastní návštěvou centra.

Nejste přihlášen. Přihlásit se

Aktuality z domova

Aktuality z domova partner rubriky Zprávy

Aktuální Zprávy

Čerstvé zprávy a události z domova i ze světa. Aktuality ze světa sportu a financí. Novinky v oblasti módy a bydlení. Zprávy aktuálně.

Profi články

Profi články je portál na vydávání Tiskových zpráv. Profi články je zpravodajsky portál společnosti Press Media. info@press-media.cz, profi-clanky.cz

Aktuality Facebook Like Box

Finmag

Finanční zpravodajství. Business News.

NAVRCHOLU.cz

Foto galerie

Přihlásit se | Design DonV optimalizace PageRank.cz