O vydání Babiše a Faltýnka stále není rozhodnuto
Mandátový a imunitní výbor Poslanecké sněmovny projednal žádost o vydání Bohuslava Svobody k trestnímu stíhání. Správcem materiálu byl jmenován předseda STAN Petr Gazdík. Ve věci trestního stíhání vůdčích osobností ANO Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka zatím rozhodnuto nebylo.
více v článku...
Řešení kauzy stále v nedohlednu
Svoboda uzavřel nevýhodné smlouvy s firmou Haguess v souvislosti s pražskou Opencard. Poslanci jeho vydání potvrdili již v roce 2014 a soud obvinění odsouhlasil. Poté vynesl rozsudek o podmínce v délce 2,5 roku. Obviněný se však odvolal k vrchnímu soudu, který o záležitosti prozatím dále nerozhodl.
V záležitosti poslanců Babiše a Faltýnka je situace složitější. Zatím se čeká na to, jestli budou moci být zbaveni mlčenlivosti státní zástupce a policista. Nutné je přivést tyto klíčové svědky k výslechu. Výbor se sešel ohledně jednání v této věci poprvé, jeho členové se musejí seznámit se spisem. Což může vzhledem k počtu devatenácti členů určitou dobu trvat. Na základě doporučení výboru posléze bude Sněmovna rozhodovat o tom, jestli poslance vydá či nikoli.
Jak to bude dál s Čapím hnízdem?
K obvinění obou mužů došlo v souvislosti s kauzou Čapí hnízdo. Rekreační areál, vlastněný ZZN Agro Pelhřimov, spadající pod holding Agrofert Andreje Babiše, získal více než padesátimilionovou dotaci. Společnost vydala anonymní akcie, proto nebylo možné dohledat jejího majitele. Babiš později připustil, že majiteli Čapího hnízda jsou oficiálně jeho současná manželka, děti a bratr manželky. Agrofert, v němž Faltýnek figurovalo coby člen představenstva, by přitom na poskytnutí zmíněné dotace nárok neměl, neboť se jedná o velkou firmu.
O vydání poslanců zatím nemohlo být rozhodnuto vzhledem k tomu, že dotyční jsou v současné době držiteli poslaneckého mandátu, s čímž se pojí i imunita. Ti však obvinění z dotačního podvodu odmítají a hovoří o politickém pozadí celého případu.