Není na světě bylina, aby na něco nebyla – Heřmánek pravý

Není na světě bylina, aby na něco nebyla

Určitě si vzpomeneme na večerníček o krtečkovi, který po celém světě hledal tu správnou léčivou bylinu a nakonec myšku vyléčil „obyčejným“ heřmánkem. Celé tohle martýrium musel absolvovat proto, že mu moudrá sova poradila latinský název této hojně rostoucí bylinky, který zní Matricaria chamomilla L.

Heřmánek pravý

Heřmánek pravý

Heřmánek pravý

Kamilka, jak se také lidově heřmánku říká, je hojně rozšířená bylinka nejen po Evropě, ale také Asii, Severní Americe a Austrálii. Nemá vysoké nároky na kvalitu půdy, proto jí najdeme na cestách, úhorech i polích od nížin až po vysočiny.

Sběr

Sbíráme květy a to od května do září. Je důležité nezaměnit heřmánek s velice podobným rmenem. Nejjednodušeji tyto rostliny rozeznáme, když utrhneme jeden květ a podélně ho rozdělíme. U heřmánku pravého bude květní lůžko duté, zatímco rmen ho bude mít vyplněné. Květy sbíráme zhruba třetí (některé prameny uvádějí až pátý) den po rozvinutí. Stejně jako většinu ostatních bylinek i heřmánek sušíme na stinném místě. V případě umělého sušení udržujeme teplotu lehce pod 40°C.

Použití

  • Celková regenerace
  • Uklidnění nervového systému
  • Hojivé účinky
  • Protizánětlivé účinky
  • Desinfekční účinky

Čaj z heřmánku je velice všestranným pomocníkem při zdravotních potížích. Upravuje funkce trávicího traktu (nadýmání, průjmy, katary), pomáhá při nachlazení a dalších problémech s dýchacím ústrojím, dobře působí při gynekologických obtížích (bolestivá menstruace nebo její poruchy). Heřmánek také můžeme používat zevně. Zatímco mast pomůže především při hemeroidech, obklady nám mohou pomoci s vyrážkami, ošetřením spálenin, zklidněním špatně zhojitelných ran nebo při očních zánětech. Odvar můžeme použít jako kloktadlo při zánětu mandlí nebo dalších zánětech v dutině ústní. Další možností je napařování pleti nad odvarem z heřmánku. To podpoří její prokrvení, které napomůže hloubkovému pročištění. Tato procedura je mimo jiné vhodná pro mladou aknózní pleť.

Pěstování

I heřmánek si můžeme vypěstovat sami. Vhodným místem bude záhonek s propustnou půdou na přímém slunci. Heřmánek vysazujeme už v první polovině října. Jelikož rostlinka potřebuje ke vyklíčení světlo, semena nezahrabáváme, ale klademe na povrch půdy.

Nejste přihlášen. Přihlásit se

Aktuality z domova

Aktuality z domova partner rubriky Zprávy

Aktuální Zprávy

Čerstvé zprávy a události z domova i ze světa. Aktuality ze světa sportu a financí. Novinky v oblasti módy a bydlení. Zprávy aktuálně.

Profi články

Profi články je portál na vydávání Tiskových zpráv. Profi články je zpravodajsky portál společnosti Press Media. info@press-media.cz, profi-clanky.cz

Aktuality Facebook Like Box

Finmag

Finanční zpravodajství. Business News.

NAVRCHOLU.cz

Foto galerie

Přihlásit se | Design DonV optimalizace PageRank.cz