Na co máte nárok při preventivní prohlídce u zubaře?

Nikdo to datum v kalendáři nevidí rád. Ta událost se tam objevuje přibližně každého půl roku, a čím více se blíží, tím více se vám stahuje žaludek. Preventivní prohlídka u zubaře. Ale už dávno nejste malé děti, víte, že je to důležité. Víte, že vám to ušetří spoustu bolesti v budoucnu. Ale co možná nevíte, je, na co vše máte při této prohlídce nárok.

Popovídání před samotnou prohlídkou

Komplexnost – přesně toto slovo by mělo vystihovat preventivní prohlídku. Než usednete do obávaného zubařského křesla, proberte s lékařem vaši anamnézu. Co toto slovíčko znamená? V podstatě jde o to, že vás zubař tak trochu vyzpovídá. Zjišťuje, jakými nemocemi jste, si během uplynulého půlroku prošli, co jste užívali za léky a jestli v dutině ústní necítíte něco neobvyklého. Až si o všem popovídáte, lékař si vás prohlédne, jestli nezaznamená nějaké onemocnění, které by se projevilo v ústech a na obličeji.

Tip redakce:  Přichází období chřipek a nachlazení

Hlavní část – kontrola stavu vaší ústní dutiny

Usednete do křesla, otevřete ústa a lékař odborným okem posoudí celkový stav. Co ho zajímá?

  • povrch a barva ústní sliznice
  • slinné žlázy a množství slin
  • povrch jazyka
  • stav blízkých lymfatických uzlin
  • způsob otevírání úst

Dentista vám také vyšetří dásně, zda vám nekrvácí, a pak se vrhne na jednotlivé zuby. Takto alespoň probíhá prohlídka na Dentální klinice Jana Stuchlíka.

Co lékař kontroluje na zubech

Co konkrétně lékaře zajímá na vašich zubech? V první řadě zhodnotí jejich pigment a pak se zaměří na zubní kámen. Pokud se s vaším zubním kamenem dokáže popasovat sám, udělá to. Pokud ho je hodně, doporučí vám navštívit dentální hygienu. Nyní přichází na řadu nejhorší část každé preventivní prohlídky – kontrola přítomnosti zubních kazů. Právě teď si vyslechnete ortel, zda se v blízké budoucnosti opět uvidíte. Správný lékař se také přesvědčí, zda máte v pořádku zubní krčky, starší výplně a popřípadě i implantáty.

Tip redakce:  V moderní době není žádná architektonická překážka nepřekonatelná

Foto na památku

„Bite-wing“ – tak se nazývají skusové rentgenové snímky. Najdete na nich korunky zubů, mezizubní kazy, zubní kámen nebo ústup kosti při parodontitidě. Ukazují to, co běžným okem člověk nespatří. Ale tuto fotku stačí pořídit pouze jednou ročně. Při každé preventivní prohlídce s ní tedy nepočítejte.

A ještě pro vás máme jednu užitečnou radu na závěr. Pokud jste ve fázi, kdy měníte zubní ordinaci, vyžádejte si panoramatický snímek. Na Dentální klinice Jana Stuchlíka ho zubaři dokonce pořizují každou čtvrtou preventivní prohlídku. Proč? Pěkně na něm vidí celkový stav chrupu, a to včetně mrtvých zubů a zastrčených osmiček. Dokonce díky němu dokážou odhalit cysty nebo nádory v kosti. Jedná se tedy o určitou onkologickou prevenci.

Tip redakce:  Jaké existují fobie?

Teď už víte, co vše byste měli při své další prohlídce zažít. Chodí to u vašeho zubaře jinak? Změňte to. Na Dentální klinice Jana Stuchlíka se setkáte přesně s tímto postupem.

Redakce Press-Media

Doporučuje další zajímavé články na mediích

40plus.cz

PressExpress.cz

iZprávyDnes.cz

Nejste přihlášen. Přihlásit se

Aktuality z domova

Aktuality z domova partner rubriky Zprávy

Aktuální Zprávy

Čerstvé zprávy a události z domova i ze světa. Aktuality ze světa sportu a financí. Novinky v oblasti módy a bydlení. Zprávy aktuálně.

Profi články

Profi články je portál na vydávání Tiskových zpráv. Profi články je zpravodajsky portál společnosti Press Media. info@press-media.cz, profi-clanky.cz

Aktuality Facebook Like Box

Finmag

Finanční zpravodajství. Business News.

NAVRCHOLU.cz

Foto galerie

Přihlásit se | Design DonV optimalizace PageRank.cz