E-shopy čeká EET: pokud internetový obchod vlastníte, připravte se včas

Elektronická evidence tržeb a její první fáze už začala. Po necelém měsíci ještěTedy pro toho, kdo vykonává výdělečnou činnost, na kterou má oprávnění, živnostenský list. Povinnost evidovat tržby nezávisí na tom, zda je stánek prodejce mobilní či podnikatel provozuje prodej v kamenném obchodě. Od evidence budou ušetřeni příležitostní obchodníci, kteří jednou či dvakrát do roka prodají své výrobky, přebytky ze zahrádky a podobně.

 Vydávání účtenek v off-line režimu – práce navíc?

Ministerstvo financí ve spolupráci s AMSP výrazně zjednodušilo evidenci účtenek při náhlém výpadku internetového připojení. Při přerušení internetového spojení začne živnostník vydávat účtenky v off-line režimu. Za tento nutný krok na něj nebudou spadat žádné sankce. Obchodníci po naběhnutí spojení veškerý prodej nahrají skrze systém najednou. Tato novinka přináší po opětovném zprovoznění režimu výrazné zlehčení administrativní zátěže pro obchodníky, jelikož nebude nutné složitě nahrávat do aplikace jednotlivé doklady. Tento způsob usnadní práci na několik hodin zejména prodejcům generujícím stovky až tisíce dokladů denně. Podnikající subjekt vloží do systému pouze konečnou sumu za všechny účtenky vydané během výpadku.

Platby ve velkoobchodě pod elektronickou evidenci tržeb spadat budou. Jedná se o klasickou transakci na účtenku, paragon, která bude mít svůj unikátní kód.

EET pro e-shopy

V případě, že internetový obchod odešle zboží  přepravní společnost, která platbu za produkt převede obchodu na účet, nebude toto zboží spadat pod elektronickou evidenci tržeb. Stejně jako v případě, pokud se zákazník rozhodne k platbě na účet. Naopak, jestliže odběratel zaplatí výrobek přepravci v hotovosti a ten hotovost předá e-shopu fyzicky, bude nutné evidovat zboží skrze elektronickou evidenci tržeb.

 „Radši si zajistěte, aby byl váš e-shop na eet napojen včas, my například svým klientům nabízíme tuto službu zcela zdarma,“ uvádí Miroslav Uďan, CEO společnosti Shoptet, která pronajímá e-shopová řešení.

 V případě placení na dobírku dle § 18 odst. 2 zákona o evidenci tržeb musí e-shop účtenku vystavit v momentě objednání zboží, respektive, dle bodu 2 se za moment uskutečnění tržby chápe okamžik „vydání příkazu k její realizaci, jestliže tento okamžik nastal dříve“. Pokud nastane situace, že zákazník zboží nepřevezme, uskuteční poplatník storno tak, že eviduje dle § 7 zápornou tržbu. Veškeré transakce bude e-shop provádět skrze svou pokladnu.

Co všechno musíte mít na účtence:

  • fiskální identifikační kód (FIK) nebo podpisový kód (PKP), na základě toho může zákazník ověřit pravost dokladu
  • DIČ
  • značku provozovny, kde zákazník nakoupil
  • název pokladny
  • číslo dokladu
  • přesný čas a datum přijetí tržby či vystavení dokladu
  • celkovou útratu
  • bezpečnostní kód poplatníka (BKP)
  • informaci o evidenci v běžném, respektive zjednodušeném, režimu

Obchodník účtenku vystavit musí, zákazník ji přijmout může

Zákazníkovi neplynou z EET žádné povinnosti. Účtenku si od vás převzít nemusí, vy ji však vystavit musíte. A to i elektronicky, jestliže k nákupu došlo přes internet při platbě kartou.

Jak jste na tom vy? Už máte pro svůj e-shop nalezené výhodné řešení pro napojení na eet nebo ještě hledáte?

Redakce Press-Media

Doporučuje další zajímavé články na mediích

MetSo.cz

40plus.cz

PressExpress.cz

Nejste přihlášen. Přihlásit se

Aktuality z domova

Aktuality z domova partner rubriky Zprávy

Aktuální Zprávy

Čerstvé zprávy a události z domova i ze světa. Aktuality ze světa sportu a financí. Novinky v oblasti módy a bydlení. Zprávy aktuálně.

Profi články

Profi články je portál na vydávání Tiskových zpráv. Profi články je zpravodajsky portál společnosti Press Media. info@press-media.cz, profi-clanky.cz

Aktuality Facebook Like Box

Finmag

Finanční zpravodajství. Business News.

NAVRCHOLU.cz

Foto galerie

Přihlásit se | Design DonV optimalizace PageRank.cz