Co je BCAA?
BCCA (branched chain amino acids) neboli ve volném překladu aminokyseliny s rozvětveným řetězcem. Že ani toto vám neosvětlilo, co je BCAA vlastně zač? Tak jinak. Jedná se o doplněk stravy, který sklízí momentálně velkou slávu u zákazníků-rekreačních sportovců a zejména prodejců doplňků stravy. Velkou výhodou tohoto preparátu je jeho schopnost se rychle dostat ke svalům, budovat je a hlavně také regenerovat.
Co jsou ale vlastně aminokyseliny? Jak asi víte ještě ze školy, naše svaly jsou tvořeny z bílkovin, ty se zase skládají z peptidů a peptidy zase z aminokyselin. A jsme u toho. Celých 35 % svalových bílkovin je tvořeno aminokyselinami s rozvětveným řetězcem, neboli nám už známé BCAA. Pokud tedy chceme budovat svalovou tkáň, musíme našim svalům dodávat právě BCAA. No a které aminokyseliny sem patří? Jsou celkem tři: L-valin, L-leucin, L-isoleucin.
Oblíbenec sportovců
Všichni víme, že jak u profesionálních, tak také u těch amatérských sportovců je důležitá svalová hmota. Právě z tohoto důvodu je výživový doplněk BCAA u všech sportovců velmi oblíben. Již zmíněné kyseliny valin, leucin a izoleucin jsou totiž metabolisovány, což zjednodušeně řečeno znamená, že se velmi málo rozpadají v játrech a důsledkem toho se velké množství z nich dostane krví až ke svalům a mozku. No a zde jsou využívány jako palivo a stavební jednotka. Stávají se tak naprostou ideální stavební jednotkou pro nejen budování nové svalové tkáně, ale také pro regeneraci té stávající. Díky BCAA jste tak schopni dříve začít trénovat a hlavně, s mnohem větším efektem.
BCAA a jeho užívání
Pokud uvažujete o tom, že se BCAA stane vaším doplňkem stravy, můžete se setkat s několika možnostmi dávkování. Každý výrobce doporučuje svůj preparát užívat jinak. Ve velmi všeobecné rovině by se mohl BCAA dávkovat v poměru 3:2:1, nicméně tento poměr žádný výrobce u svých výrobků nenabízí. Jestliže hodláte budovat novou svalovou hmotu, doporučuje se poměr u BCAA 4:1:1. V případě, že se chystáte pouze na regeneraci vaší stávající svalové hmoty, bude pro vás ideální poměr 2:1:2.
Pozor na glutamin
Když trénujete, první co spalujete je glykogen, jinak též cukr. Jakmile tento cukr dojde, přichází na řadu aminokyseliny v pořadí glutamin, valin, leucin, izoleucin. Při mimořádně dlouhém tréninku může být spotřeba těchto aminokyselin až 5x vyšší než spotřeba ostatních aminokyselin. Právě díky této vysoké spotřebě je BCAA a glutamin dodáván do těla jako samostatný suplement. Pokud má vaše tělo nedostatečné množství glutaminu, musí přistoupit k náhradnímu řešení a vytvořit si jej z jiných aminokyselin. To je ale špatně, protože tímto procesem dochází ke snižování schopnosti regenerovat a co je hlavní: zastavuje se svalový růst.