Chytré zahrádky (nejen) pro líné pány
Že jste o nich ještě neslyšeli? Že nevíte, že doma můžete mít chytrou zahrádku, která se o sebe postará (skoro) úplně sama? Tak vězte, že i takové vychytávky si můžete snadno pořídit a pak si doma bez námahy vypěstovat třeba malá rajčátka, zelené bylinky nebo super pálivé chilli papričky, které budou stále po ruce a stále čerstvé. Jde o velmi aktuální trend, který so dobývá stále více domácností.
více v článku...
ClickAndGrow OU SmartGarden
Jedním ze systémů chytrých zahrádek, které můžete doma mít, je model ClickAndGrow OU SmartGarden. Vyrábí se ve více provedeních, například v řadě s číslem 3 nebo 9. Jeho podrobnější recenzi najdete tady. Teď si o něm řekněme jen to základní. Jde o „to nejpohodlnější domácí zahradničení, jaké jste doposud zažili.“ Alespoň tak to vidí výrobce této chytré interiérové zahrádky. Ano, jde sice o čistě geek záležitost, ale proč se pro jednou nestát geekem, ne?
Jak mohou rostliny utěšeně růst v interiéru?
Zejména díky výkonným LED lampám, které jim dokáží nabídnout tolik světla, kolik ke svému růstu potřebují. A přitom s minimální spotřebou energie. V případě ClickAndGrow OU SmartGarden jse o čtyři 4W lampy. Svítí 16 hodin denně, tedy v podstatě rostlinkám imitují léto, kdy je den nejdelší.
Ale není to jediná věc, kterou chytrá zahrádka vašim domácím rostlinkám nabídne. Ještě je tu nutná zemina (kterou dodá výrobce i s prvními semínky) a také voda. Zahrádka disponuje velkým zásobníkem na vodu, ze kterého si rostlinky postupně berou.
No a vtip, respektive chytrý princip, je v tom, že jakmile hladina vody klesne pod kritickou hranici, lampa začne blikat. A to prostě nepřehlédnete a vodu půjdete dolít. Dolévání stačí jednou za 2 – 3 týdny. A opravdu až tehdy, kdy se k tomu zahrádka ClickAndGrow OU SmartGarden sama přihlásí.
Aktuální chytré trendy jsou sice drahé, ale nakonec se přece jen vyplatí
První semínka jsou sice přebalena v substrátu již od výrobce, ale až první várku dopěstujete, tak si prostě pořídíte semínka další. A také substrát, které se pro domácí účely prodává i ve velmi malých baleních. A také v běžné obchodní síti. Stačí prozkoumat Lidl nebo třeba Billa leták. A nakoupíte je pak i za výhodnější ceny.
Geek zahrádka vám může doma sloužit mnoho let – a to s nízkou spotřebou, ale vysokým užitkem. Je jedno, kolik času máte (nebo spíš nemáte) na svou domácí zahrádku. Ona se o sebe postará sama. A vy budete doma mít vždy čerstvé papričky, rajčátka, měsíční jahody, bylinky, saláty, prostě co potřebujete.
I nevýhody se najdou
Aktuální trend s chytrými zahrádkami má samozřejmě své výhody i nevýhody. Výhody už jsme popsali, pojďme k nevýhodám. Jednou z nich je fakt, že zahrádka musí být neustále připojena do elektrické sítě. Takže je tu možná trochu omezení s tím, kam ji můžete nastálo postavit, aby nepřekážela, ale přitom dosáhla do elektrické zástrčky.
No a další nevýhodou je fakt, že přece jen občas musíte dolít vodu, občas je nutné rostlinky zkontrolovat, případně přihnojit, pokud už daly nějaké plody a chcete od nich další. V takovém případě volte organické hnojivo v granulích, které zahrábnete do substrátu. Rostlinky a půdní bakterie a houby už se o zbytek postarají. A nebojte se, na vás ty bakterie nenaskáčou.
ClickAndGrow má mnoho příbuzných
Rozhodně se nemusíte spoléhat jen na jednu značku. V českých eshopech potkáte chytré zahrádky od více výrobců. Jmenujme třeba modely Plantui 6 Smart Garden, Plantui 3 Smart Garden, Smart Farm, AeroGarden Harvest Elite, Finether Indoor Garden Kit, EcoQube Air nebo například LeGrow Indoor Herb Garden Kit Smart.
Tak co, zkusíte to nejjednodušší pěstování, které bylo zatím vymyšleno? Být geekem je aktuální a in. A je to tak snadné!