Česká firma nabízí kolárnu nové generace pro bytové domy

Už brzy by mohla být vyřešená nerudovská otázka „kam s ním?“, kterou řeší řada městských cyklistů přemýšlejících, kam ukládat svoje kola. Česká rodinná firma Kaltmeyer uvádí na trh poloautomatickou „kolárnu nové generace“ Safe for bike.

„Sám jsem byl aktivní cyklista a na vlastní kůži zažíval na sídlišti Jižní Město situaci, která trápí spoustu obyvatel našich měst – nedostatek míst, kam spolehlivě ‚zaparkovat‘ kola,“ vysvětluje Tomáš Kaltmeyer, majitel firmy. „Bohužel to brání rozvoji cyklistiky v Česku. Není divu, že podílem cyklistické dopravy je Praha na chvostu evropského průměru,“ dodává. V cyklisticky vyspělých zemích se totiž v evropských městech přepravuje zhruba 10 % lidí, nemluvě o metropolích jako je Kodaň či Amsterodam, kde jde až o třetinu – zatímco v Praze se na kolech přepravuje okolo dvou procent lidí.

Tip redakce:  Sítě proti hmyzu budete opěvovat!

Hodně prostoru za polovinu ceny bytu

Safe for bike je ochranný box s kruhovou točnou s úložnými boxy pro jednotlivé uživatele. Kola jsou uložená velmi efektivně, aby zabírala co nejmenší prostor – pro 24 kol je zapotřebí plocha okolo 22-30 čtverečních metrů. Pro srovnání: nekruhové uspořádání vyžaduje zhruba o dvacet plošných metrů více, což znamená zhruba dvě parkovací stání v garážích. Ve srovnání s jinými způsoby ukládání kol poskytuje konstrukce otočného boxu v principu vyšší bezpečnost. „Kolo je tak uložené doslova jako v sejfu,“ uvádí příměr Tomáš Kaltmeyer.

Pořizovací náklady dosahují zhruba čtyřiceti tisíc korun na prostor pro jednoho uživatele. „Ve srovnání s cenou bytové plochy vyjde úložný box zhruba na polovinu – nabízí přitom víceúčelové využití k ukládání i dalšího vybavení, které v domácnostech překáží, vejdou se sem například i lyže nebo kočárek,“ říká autor nápadu.

Tip redakce:  Tepelná čerpadla pro úsporu financí a zajištění tepelné pohody v domácnosti

Developeři mají zájem

Kaltmeyer už má za sebou první jednání s významnými developery. „Cílem je, aby nové bytové komplexy stavěné po roce 2020 již byly vybaveny bezpečným a odděleným úložištěm pro jízdní kola a elektrokola,“ uzavírá Tomáš Kaltmeyer.

Funkční prototyp kolárny Safe for bike je k vidění ve firemním showroomu v pražských Nuslích. Moderní řešení kolárny je zapsáno jako užitný vzor u Úřadu průmyslového vlastnictví.

Jenom v Praze žije téměř šest set tisíc domácností, z toho dvě třetiny v bytových domech. Podle průzkumu cyklistické dopravy, který v roce 2015 uskutečnila agentura GfK, připadá v metropoli na jednu domácnost v bytových domech zhruba 1,3 kola, tedy více než půl milionu kol.

Varianty uložení vybavení domácnosti do boxů

Tip redakce:  Ako darovať nehnuteľnosť tak, aby darovacia zmluva nebola napadnuteľná?

Nejste přihlášen. Přihlásit se

Aktuality z domova

Aktuality z domova partner rubriky Zprávy

Aktuální Zprávy

Čerstvé zprávy a události z domova i ze světa. Aktuality ze světa sportu a financí. Novinky v oblasti módy a bydlení. Zprávy aktuálně.

Profi články

Profi články je portál na vydávání Tiskových zpráv. Profi články je zpravodajsky portál společnosti Press Media. info@press-media.cz, profi-clanky.cz

Aktuality Facebook Like Box

Finmag

Finanční zpravodajství. Business News.

NAVRCHOLU.cz

Foto galerie

Přihlásit se | Design DonV optimalizace PageRank.cz