Biatlonová sezóna v plném proudu

Biatlon. Sport, kterým v posledních letech Česko doopravdy žije. Nemůžeme se vůbec divit. Vždyť se naše republika může chlubit vítězkou světového poháru, olympijskými medailisty a mistry světa v různých disciplínách. A jsme na ně patřičně hrdí. Ale jaká je vlastně biatlonová historie?

Od lovu k závodění

Tento sport poprvé pořádal Mistrovství světa v roce 1958v rakouském Saalfeldenu, který se tedy považuje za mezník oficiálního vzniku. Biatlon se skládá ze dvou naprosto rozdílných činností. Z běhu na lyžích, který klade nároky spíše na oběhovou a dýchací soustavu a závodník musí co nejlépe rozložit své síly do závodu, aby byl co nejrychlejší. Druhou částí je střelba, která testuje závodníkovu senzomotorickou koordinaci. Její udržení je velmi náročné při předchozím fyzickém vypětí, které může způsobit například běh na lyžích. I když známe biatlon až z druhé poloviny 20. století, jeho kořeny sahají mnohem dál. V dávných dobách byly totiž běh a střelba úzce spjaty s praktickými životními potřebami, a to například v lovu či při vojenství. V dnešní době má biatlon hned několik disciplín. Vytrvalostní závod, sprint, supersprint, stíhací závod, závod s hromadným startem a štafetu.

Světový pohár plný skvělých výkonů

Již od konce listopadu můžeme sledovat 40. ročník Světového poháru v biatlonu. První závod se konal ve švédském Östersundu. Vítězství v celkovém pořadí loňského ročníku obhajuje v mužské kategorii Martin Fourcade z Francie, v kategorii žen je to naše skvělá biatlonistka Gabriela Koukalová (roz. Soukalová). Světový pohár se koná na celkem deseti závodištích do poloviny března.

Po šestém dílu Světového poháru vede tabulku mužů Martin Fourcade, vítěz poháru z roku 2016 s 824 body, na druhém místě je Anton Šipulin z Ruska s 548 body, třetí příčku si drží Simon Schempp s 522 body. V žebříčku žen je na prvním místě Laura Dahlmeierová z Německa s 669 body, na druhém místě Gabriela Koukalová z ČR s 652 body a na třetí pozici najdeme Kaisu Mäkäräinenovou z Finska. V celkovém pořadí zemí zatím vítězí s 30 medailemi Francie, druhé je Německo s 24 medailemi a na třetím místě najdeme Českou republiku s 13 medailemi. A jak zamíchá pořadím probíhající MS v rakouském Hochfilzenu? Jaké tipujete výsledky? Sázení na první ligu biatlonových závodů na webu bet365 je právě v kurzu, protože právě probíhá Mistrovství světa.

Juniorské naděje

Že se Česko řadí mezi biatlonové velmoci dnešní doby není žádná novinka. A co potěší ještě víc? Přeci to, že si český biatlon vytváří nové hvězdy, které budou v budoucnu skvěle reprezentovat na velkých šampionátech. A tyto naděje měly příležitost ukázat co v nich je na juniorském Mistrovství Evropy v Novém Městě na Moravě. I pře velkou konkurenci se mladí čeští závodníci v cílové rovince neztratili a získali cenné kovy, které pro ně mohou být skvělou motivací v dalším tréninku. Dvacetiletá Markéta Davidová získala na domácím okruhu hned tři medaile, z toho dvakrát tu nejvzácnější. První zlato získala ve sprintu, to druhé ve stíhacím závodě. Bronzovou medaili ukořistila v závodu na 12,5 km. V kategorii mužů získal první příčku ve stíhacím závodě Milan Žemlička, který si k vítězství připisuje také dvě pátá místa. Stříbrnou pozici ve stíhacím závodě si připisuje další český závodník, Ondřej Šantora. Česká výprava byla na ME nejúspěšnější.

Biatlon je plný zvratů, kdy i jedna malá nepřesnost může rozhodnout celý závod. Doufejme, že českým biatlonistům se tyto neduhy budou vyhýbat a zazáří jak na MS, tak v celkovém pořadí Světového poháru.

Redakce Press-Media

Doporučuje další zajímavé články na mediích

PR-články.cz

e-Žena.cz

MetSo.cz

Nejste přihlášen. Přihlásit se

Aktuality z domova

Aktuality z domova partner rubriky Zprávy

Aktuální Zprávy

Čerstvé zprávy a události z domova i ze světa. Aktuality ze světa sportu a financí. Novinky v oblasti módy a bydlení. Zprávy aktuálně.

Profi články

Profi články je portál na vydávání Tiskových zpráv. Profi články je zpravodajsky portál společnosti Press Media. info@press-media.cz, profi-clanky.cz

Aktuality Facebook Like Box

Finmag

Finanční zpravodajství. Business News.

NAVRCHOLU.cz

Foto galerie

Přihlásit se | Design DonV optimalizace PageRank.cz